40-те години - критичната възраст за българските семейства

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (2)
10:00 / 17.10.2012
811
40-те години са критичната възраст за българските семейства. Над 50% от разведените у нас попадат във възрастовата група 40-49 години. Това сочат данни от проучване на Института за изследване на населението и човека към БАН.

"Между 40 и 49 и мъжете, и жените изпадат в криза и започват да преосмислят живота си, да търсят недостатъци в половинката си", обясни директорът на института доц. Антоанета Христова. Тя допълни, че най-често "кризата във възрастта" избивала към изневяра, която е сред основните причини за разводите у нас.

Икономическата нестабилност също силно разклащала семейните взаимоотношения, обясни експертът. Двойно са скочили разводите у нас ­ от 3,7 през 2001 г. до 5,8 % през 2011 г., сочат още данни от проучването. Междувременно с 50 на сто се е увеличил делът на българите, които живеят без брак. Без халка на ръката са предпочели да съжителстват 8 на сто от двойките, докато броят им през 2001 г. е бил наполовина по-малък ­ едва 4%. Най-големите привърженици на "свободната любов" са лицата между 16 и 39 години.

70% от тях живеят, без да са сключили граждански брак. С увеличаването на възрастта този дял намалява и сред населението между 40-49-години едва 16% живеят без брак, а сред лицата над 50 години - 14%. Друга тревожна тенденция е, че българската булка застарява. Средната възраст за встъпване в брак при жените била 25 г. през 2001-а, а през 2011 г. е скочила на 27 г. "Събитията се отлагат - сключването на брак и създаването на първо дете, което е повлияно най-вече от социалните условия в страната", уточни доц. д-р Елица Димитрова от БАН. Тя съобщи още, че преобладават ражданията в безбрачни съюзи, като вече 54,1% от новородените се появяват на бял свят без брак.

"Всички тези промени имат отражение не само върху демографски процеси като раждаемост и миграции, но и върху редица аспекти от организацията на цялото общество", коментира доц. Христова. В тази връзка тя каза, че приетата Стратегия за демографско развитие на страната по своята същност е хубава, но от гледна точка на прилагане все още не се вижда накъде тръгват нещата.

Източник: в. "Монитор"


Виж коментарите (2)
Още новини от Национални новини:
Предлагат се сериозни промени в ползването на данъчни облекчения ...
10% от най-богатите консумират толкова енергия, колкото 80% от ос...
Елена Йончева стигна до Йемен – помоли българските моряци от кора...
Ще бъде ли освободен шефът на КПКОНПИ?
ВСС заседава: Приема първите кандидатури за нов главен прокурор
Слави Трифонов не се сдържа: Мога да бъда много груб, даже може д...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).