© Varna24.bg | | 479 са българите, които имат банков депозит над 1 млн. лева, показват данни на Българската народна банка (БНБ) към края на март 2011 г. Милионерите със солидни влогове са се увеличили с 25 само за три месеца и с 84 за последната една година. В края на миналата година пък броят им беше 454, става ясно от данните на БНБ.Към края на март тази година милионерите с банкови депозити държат общо над 1,2 млрд. лева. Грубите сметки показват, че така всеки от тях държи средно по 2,6 млн. лева.
Най-масови остават депозитите на домакинствата до 1000 лева. Към края на март тази година броят им надхвърля 9 милиона. Данните показват още, че в такива малки влогове са заключени малко над 1 млрд. лева.
Общият размер на депозитите на домакинствата към края на март е 27,917 млрд. лева, припомнят от БНБ. Това е ръст от 11,5% на годишна база. Наскоро данни на БНБ показаха, че за първите три месеца на годината сме спестили 667 млн. лева. Само през месец март домакинствата са спестили 223,1 млн. лева, а новите депозити за февруари са в размер на 244,05 млн. лева.
В момента наблюдаваме пикови темпове в ръста на депозитите, коментира преди дни икономистът Кристофор Павлов от Уникредит Булбанк. Според него обаче спестяванията на домакинствата ще продължат да нарастват и до края на годината.
Увеличение от 5% на годишна база има и при депозитите на фирмите, които са натрупали в банките 12,508 млрд. лв. Общият им брой също нараства с 1,7% и откритите влогове са вече 460 000.
Общият обем на отпуснатите кредити към края на март е достигнал 50,613 млрд. лева или ръст от 1,6% на годишна база, става ясно още от данните на БНБ. Увеличение обаче има само при заемите за бизнеса, които са нараснали с 3% на годишна база до 31,685 млрд. лв. При домакинствата кредитирането става все по-трудно. Техният брой е намалял с 8,1% до 2,625 млн. броя, а обемът им е намалял със символичните 0,7% до 18,928 млрд. лв.
Експерти припомнят, че банките все още са много предпазливи в своите оценки при отпускане на финансиране. Въпреки това очакванията са, че ипотечният пазар постепенно ще се раздвижи заради по-изгодните условия, които предлагат трезорите по жилищните заеми.
Източник: в. "Монитор" |