В рамките на инициативата през последните три години е разработена международна програма за онлайн обучение за изграждане на капацитет у местните власти за управление на енергията. В обученията са обхванати 400 общински съветници и служители от 60 общини на 9 европейски страни, сред които е и България.
Усвояването на знания и умения би помогнало на общините сами да изготвят проект за енергийна ефективност чрез използване на алтернативни източници,смята Илиев. Образователната програма би оказала положителен ефект при въвеждането на енергийни мерки и стратегии.
Сред основните цели на проекта са предизвикването на дискусия по енергийните проблеми и стимулирането на общините да подготвят своите планове за енергийна ефективност. Идеята е местната власт да разбере, че може сама да организира производството и доставянето на енергия чрез възможностите, които предоставят алтернативните източници.
Възможност да се включат в проекта са имали общините с население между 10 и 100 хиляди жители. Разпратени са писма до тези в страната, които отговарят на условията. Интерес са проявили Добрич, Нови пазар, Трявна, Долна Митрополия и Генерал Тошево. Участието им е финансирано със сумата от 32 600 евро. Общото вложение в проекта е над 1 млн. евро, посочват ръководителите. Общини, които ще бъдат включвани по-нататък, ще трябва сами да поемат разходите, заяви Илиев.
Към момента има общини, които са изготвили планове за енергийна ефективност, но техният брой не е никак голям, каза още ръководителят на проекта за България. Сред тях е Добрич.