70% от учениците, които завършват гимназия, се записват да учат висше образование. Голяма част от тях го съчетават с работа

Автор: Лора Димитрова
Коментари (0)
17:16 / 04.04.2025
304
70% от учениците, които завършват гимназия, се записват да учат висше образование. Близо две трети от тях съчетават следването с работа. Това показва проучване за реализацията на пазара на труда на завършилите средно образование в България.

Изследването проследява пет випуска зрелостници, завършили гимназия между 2018 и 2023 г. При всички изследвани випуски заетостта е значително по-висока сред завършилите професионално образование спрямо тези с профилирана подготовка. На петата година от завършване на средно образование най-висок е делът на реализиралите се на пазара на труда сред завършилите професионални паралелки от област "Техника“, "Информатика“ и "Стопанско управление и администрация“ - по 75%. Следват ги "Социални услуги“ и "Опазване на околната среда“. След тях е профил "Техника“, който осигурява най-висока заетост в профилираната подготовка – 73%.

Данните показват, че учениците, завършили средно образование с природоматематически профил, получават най-високи заплати. На петата година след като се дипломират в гимназията, техният среден облагаем доход доближава 2000 лева. Следват ги завършилите професионално средно образование от област "Информатика“ и тези с профил "Чужди езици“.

Голяма е разликата в реализацията на пазара на труда и доходите между завършилите средно образование и тези, които са се записали в 12. клас, но не са успели да се дипломират. Тези, които нямат диплома от гимназия, имат по-висока заетост в първата година след излизане от училище (част от тях работят още докато са ученици). В средносрочен план обаче заетостта им остава сравнително ниска - около 40%, а тази на завършилите се увеличава. Още по-голяма е разликата при заплащането. Към петата година след завършване на средно образование доходите на дипломираните с устойчива заетост са около три пъти по-високи отколкото доходите на недипломирани с временна заетост. Дори и временната заетост на дипломираните осигурява 60-80% по-висок доход от временната заетост на недипломираните.

В последната обхваната от изследването учебна година - 2022/2023 г. повече от половината (56%) от учениците в 12. клас се обучават в най-масовите 5 професионални области и профила. Традиционно най-масовият профил в средното образование остава профил "Чужди езици“, следван от област "Техника“. Близо една трета от учениците в 12 клас са записани в тях, но динамиката им е различна - профил "Чужди езици“ увеличава дела си до 20% през 2022/2023 учебна година, от 18% пет години по-рано, докато област "Техника“ намалява своя дял до 12%, от 15%.

Данните показват още, че 20% от завършилите средно образование започват веднага работа, без да учат, а за 10 на сто от дипломиралите се в гимназия няма данни да са осигурени, нито регистрирани като безработни, нито записани като студенти.

Изследването е осъществено от Институт "Отворено общество“.

Виж коментарите (0)

Още по темата (4):
31.03.2025 Историята на Карина Лазарова - ученичката, заради която ВАС отмени текстове от наредбата за матурите
28.03.2025 ВАС отмени тестове от наредбата за матурите, учениците ще имат повече права
17.02.2025 Важно за работещите зрелостници! Имате право на този отпуск
31.01.2025 Обмислят въвеждането на задължителна матура по математика
Още новини от Национални новини:
Климатолог: В следващите 72 часа се очаква драматична промяна 
Министър Митов разпореди всеобхватна проверка за опасни участъци ...
Атанаска Бакалова: Качествени хора ще бъдат убивани. С това право...
Срам за родителите! Нагли хлапета се правят на гангстери
Бедни ли сме? 70% от имотните сделки се осъществяват с пари в бро...
Преминаването през ГКПП "Дунав мост" след двата инцидента от вчер...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).