Адвокат Весела Илиева: Имаме знак "Стоп" за Истанбулската конвенция у нас

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (0)
19:41 / 04.10.2023
1156
Европейската конвенция за защита и превенция на жените жертви на домашно насилие, известна като Истанбулската конвенция, няма стойност на закон в България. Това заяви в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" адвокат Весела Илиева по повод това, че от 1 октомври Истанбулската конвенция е закон в Европейския съюз.

Тя обясни как стоят нещата у нас: "По силата на Българската конституция – член 5, алинея 4, един международен договор може да бъде инкорпориран в нашето вътрешно законодателството и да се прилага в случаите, когато нашето законодателство му противоречи, само ако е изминат законовият регламентиран път, а именно международният договор, каквато е и съответната конвенция, да бъде ратифициран от нашето Народно събрание, да бъде обнародван в Държавен вестник и да е влязъл в сила".

По думите на адвокат Илиева Истанбулската конвенция няма пряко приложение за нас, тъй като имаме знак "Стоп“ в лицето на решението на Конституционния съд от 2018 година: "Не мога да споделя доводите, които слушах тези дни, че видите ли Конституционният съд е казал, че само част от тази конвенция не съответства на законодателството. Това не е така. Самият диспозитив на решението е, че цялата Истанбулска конвенция не съответства на Българската конституция", обърна внимание Илиева.

Адвокатът допълни, че конвенцията дава изключителна широта на понятието "пол“: "В член 3, буква "В" от Истанбулската конвенция е записано, че полът е социално изградена роля, която едно общество смята подходяща за мъжа и за жената, а това противоречи както на законодателството ни, така и на разбирането на ролята на пола в социалния живот. В България бяха направени няколко опита да бъде прокарана Истанбулската конвенция, всичките естествено бяха неуспешни. Първият опит е с това решение на Конституционния съд, вторият опит е бламирано от тълкувателно решение № 2 на Общото събрание на Гражданската колегия на Върховния касационен съд, където върховните съдии изрично заявиха, че не може да се допусне промяна на име, пол и ЕГН в актовете за гражданско състояние на молител, който е заявил, че е транссексуален. И не на последно място има още едно решение на Конституционния съд ,в което той дава задължително тълкувание на понятието "пол“. По силата на този конституционен акт, полът у нас следва да бъде разглеждан само в неговия биологичен смисъл", уточни Весела Илиева.

Тя каза още, че решението на Съвета на Европейския съюз няма никаква императивна стойност, от което следва изводът, че за България няма да има абсолютно никакви санкции: "Европейския съюз функционира на базата на договор за функционирането си, по силата на който самият съюз има предоставена компетентност. Той може да взема решения само по въпроси, по които е овластен от отделните държави членки. Всяка държава действа въз основа на своята запазена самостоятелна компетентност. Т.е. всяка държава-членка може самостоятелно да избира механизмите, по които да преведе в изпълнение нормите на Истанбулската конвенция, но това не зависи и не е задължително за нас".

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Радостин Василев е огорчен от БСП: Защо не подкрепихте Силви Кири...
Бойко Борисов отказа да е премиер
Ще осъмнем ли в първия ден на новата година с по-скъпи цигари и а...
Мениджър от най-голямата търговска верига на едро: Ако не са пром...
Експерт за цената на храните: Много се спекулира и излишно се гов...
Борислав Сарафов: Да бъда и.ф. главен прокурор в мътно политическ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).