Бебе се роди и почина в линейка на път от Спешния център в Сандански към родилното отделение в Петрич.
Роднините обвиняват както медиците, които са били на смяна, така и организацията на работа в Югозападната болница. Стигна се и до напрежение пред спешния център, където часове наред семейството на родилката настояваше за оставки. Адвокатът по медицинско право Мария Петрова каза в ефира на NOVA NEWS, че в страната няма лекари и докато продължават заплахите към тях, "ние няма да видим по-добра картина".
Тя смята, че практиката пациент да пътува от едно място до друго трябва да се прекрати, тъй като "раждането е спешно състояние". "Ако в един град няма съответните специалисти, е изключително нередно да се връща пациентът, да не се направи адекватен триаж, да не се оцени състоянието му", обясни адвокатът. И каза, че ако жената от Сандански е била "на термин" малко преди раждането, съществува въпросът защо наблюдаващият лекар не я е насочил да бъде приета в болница. "Ако тя е тази, която е чакала до последния момент и отива на място, където няма специалист, лекарите и фелдшерите, които са там, нямат кой знае какви възможности да са ѝ полезни, освен да я транспортират до най-близкия град", каза още Петрова.
Тя заяви, че "не може да разкриваме частни болници "на всеки ъгъл, да не изискваме определен кадрови капацитет и да поддържаме болници – фантоми". И допълни, че ако в София има много болници, то нещата не стоят така в провинцията.
Петрова заяви, че другият проблем е, че няма ясно разписани правила. "Не може да очакваме от всеки да е специалист акушер-гинеколог, но може да очакваме да има въведени такива правила, с които да не се забавят родилките и да се организира по-добре цялостната система, така че да не се допуска такова нещо", каза още адвокатът.