Александров: Новите депутати са като малки прасенца, нека да ги оставим да се поугоят
От Софийска градска прокуратура се оплакаха от натиск от страна на ГДБОП. Главният прокурор Иван Гешев обяви, че се води война срещу държавното обвинение. Той заплаши да сезира европейските институции. В отговор вътрешният министър каза, че Прокуратурата не действа активно по разследването и отрече шефът на антимафиотите да е заплашвал прокурори.
Скандалът, според социалния антрополог Харалан Александров, е продължение на "двувластието, в което живеем".
"Има два разказа, две истории, един и същ сюжет търпи две коренно противоположни интерпретации. Така сме от година и половина", коментира Александров. "Ще се научим сами да се ориентираме сами в истината, защото институциите очевидно не могат да се разберат помежду си", коментира още той.
Според него обаче това е прекрасна среда, в която избуяват частни истини. "Нашите институции за пореден път показват, че смятат да продължават да я карат по този начин – да живеят в тежък конфликт. Тази ситуация устройва хората с криминална нагласа на ума", заяви Александров.
Същевременно днес депутатите се събират на извънредно заседание, на което трябва да бъде гласуван Министерския съвет, начело с Кирил Петко.
"Реферирането към документа дава шанс да има нещо извън конфликта. Оцеляването е голямата тема и това е тема на обществото. Ние сме в режим на оцеляване, ситуацията не е добра, наследството на служебното правителство е отчайващо. Няма никакво съмнение, че България ще е под силен международен натиск. Трябва да ги подкрепяме достатъчно дълго, преди да ги критикуваме", заяви Александров.
Да не превърнем младите политици в малки прасенца и да чакаме само кога ще им теглим ножа. Да не им правим също и "гъди-гъди." Не трябва да сме толкова критични към тях и да чакаме кога ще им теглим ножа. Да му дадем шанс на това прасенце да се по угои преди да приключим живота му. За това трябва повече търпимост. Изявления на Христо Иванов, че това ще бъде преходно правителство звучи в посока на неувереност и разколебаване, а обществото поне на този етап очаква обратното, допълни анализаторът.