Александър Димитров: Партиите да бъдат поставени на властова диета и в политиката да влязат граждани
За съжаление, напоследък ненормалното стана нормално. А след като ненормалното стане норма, в държавата може да се случи абсолютно всичко. Очаквайте неочакваното и в този смисъл днес ставаме свидетели на поредните недопустими неща, които се случват напоследък. За съжаление, стигнахме до там, че хората загубиха доверие в политиката. Намираме се на нивото от 1934-та година, когато партиите не са изпълнявали функциите си и този въпрос се е решил по недемократичен начин. Сега нямаме право да използваме този инструмент и трябва да търсим демократичен начин за изход от тази криза. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Александър Димитров, доктор по политически науки.
По думите му в момента българските партии са най-големия проблем в българския политически живот: "Първо, всички те са недемократични, всички те са лидерски. А според вас, може ли да има реална, действаща демокрация, когато всичките й субекти са недемократични. Отговорът е прост - не може. Няма да се получи и сега. Големият проблем е, че партиите в момента са се превърнали в търговски дружества, няма лошо, търговията е достойно занятие. Въпросът е, че когато се занимаваш с търговия, ти трябва да бъдеш на свободния пазар, а не в политиката. В политиката търговията се извършва с влияние, а това е незаконно и е изключително вредно за страната. А партиите се занимават единствено с това, те не гледат общият национален интерес. И именно затова стигаме до този парадокс, на избори гласуват все по-малко хора. Хората са прави да не гласуват, защото те не искат да легитимират този политически боклук, който се излива върху тях, в замяна на техния глас. Когато си излъган един път, втори път, трети пъти, ти естествено спираш да се интересуваш от това", коментира Димитров.
Според него решението на проблема може да бъде постигнато чрез рестарт: "Необходимо е партиите да бъдат поставени на властова диета и в политиката да влязат граждани. Проблемът е, че българският изборен кодекс и българската Конституция не позволяват това. Тоест, да участваш в избори, ти трябва да имаш партия. И тук се въртим в един омагьосан кръг. Решението ще дойде тогава, когато граждани, но независими граждани влязат в политиката. А как? Имаме някакви примери под формата на граждански квоти в момента. Ами виждате едни граждани, които са големи моралисти влизат, моментално изпадат в подчинено положение на своя лидер и започват да следват неговия дневен ред. И това е голям проблем", отбеляза Александър Димитров.