Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Александър Гюров: Психопатът Чарлз Менсън оставя болезнена и кървава диря в популярната култура
Автор: Екип Varna24.bg 22:26 / 11.08.2024Коментари (0)1928
©
Харизматичният психопат Чарлз Менсън е една от мрачните фигури на криминалната история на САЩ, впоследствие и на попкултурата, станал известен с убийството на 9 души, сред които е и младата бременна в осмия месец актриса Шарън Тейт. Това коментира копирайтърът Александър Гюров в предаването "Сториборд" на радио "Фокус" с водещ Благой Д. Иванов

 

Роден е в Кентъки от 15-годишна майка, която бързо се алкохолизира, израства без баща и без понятие за здрав дом и семейство. Още от детството си започва с престъпления и дребни прояви на хулиганство, лашкан от едно училище в друго, гледан от едни хора, после от други хора, като той "не е бил особено впечатляващ с физиката си, доста често е симулирал че е луд, за да избегне някакъв вид насилие, за да може хората да го оставят на мира".

 

Вече пълнолетен попада в няколко големи затвора, като годините, прекарани в затвора за Менсън са това, което го формира най-много като мислене и светоглед. Там се научава не само да чете, но и се повлиява от автори като Дейл Карнеги с книгата му "Как да печелим приятели и' да влияем на другите", Робърт Хайнлайн с романа му "Странник в странна страна, а също и Л. Рон Хабърд – една от харизматични фигури в САЩ, които влияят на масите и успяват да приобщят проблематични хора и да ги манипулират. "Ключова роля за формирането му изиграва и затворникът Айланд Карпис, който се сприятелява с Менсън, взима го под крилото си и дори го научава да свири на китара, което може би заражда интереса му към поп и рок музиката, която ще трасира всичко, което прави оттам насетне в живота си", разказа още той.

 

Ключовите години на Менсън са веднага след като излиза от затвора в средата на 60-те години на ХХ век, когато хипи културата разцъфтява, и се установява в известния квартал Хейт-Ашбъри на Сан Франциско. "Той много добре използва своето харизматично поведение, за да отправя проповеди пред масите, непрекъснато да пуска религиозни препратки, както и да говори за наближаващата междурасова война". Тогава и сформира своето т.нар. "семейство" от аутсайдери, които са проблематичните деца на 60-те и идват от подобни на него семейства.

"Това, което е много характерно за него, е, че освен употребата на психеделици в "семейството" му, и политиката на абсолютно необуздани сексуални взаимоотношения, той има връзки с почти всички женски членове, които го боготворят. В същото време той използва една псевдохристиянска догматика, за да проповядва тези послания, които са примесени и с творчеството на The Beatles, с "Белият албум", който е току-що излязъл на пазара. И от там е и понятието helter-skelter, което е взето директно от песента The Beatles. Една от целите на неговото "семейство" е те да запишат албум, който едва ли не е да промени мисленето на хората".

 

Последват събитията от 8 и 9 август, шокирали цяла Америка, извършени в дома на известния режисьор Роман Полански, които се определят като атака срещу успели хора от висшата класа. Мотивът за това нахлуване е по-скоро отмъщение срещу музикалния продуцент Тери Мелчър, обитавал къщата преди семейство Полански. "Единството нещо, което Менсън иска да направи, и то целенасочено, е да сее терор и ужас. Той е бил един никой, чиято цел е да остане в историята. Цитатът, който използва после и Тарантино във филма: "Аз съм Дяволът и съм дошъл тук да върша дяволската работа“, най-добре описва този хаотичен модел на поведение, където се случва в нощта на 8 срещу 9 август", обясни Александър Гюров и добави, че адвокатът по делото срещу Менсън Винсънт Булиоси по-късно издава книга за убийствата му със заглавието "Хелтър Скелтър".

 

Ужасяващите престъпления, продиктувани и повлияни от Чарлз Менсън, имат своето отражение и в попкултурата. Той се превръща в икона на злото, която по някакъв начин продължава да е жива и да провокира и днес въображението на много творци. Мракът, който обсебва Полански след тази трагедия, прониква и в неговите творби, сред които е и "Китайски квартал" (Chinatown) – един от най-великите холивудски филми на 70-те години, чийто край е песимистичен, тъй като и "в живота няма хепиенд на всяка цена".  

 

Двайсетина години по-късно се наблюдава ревизионизъм към творчеството на Чарлз Менсън, който много добре се вижда в албума The Downward Spiral на индъстриъл групата Nine Inch Nails, който е записан в самата къща, където са извършени злодеянията. 90-те години на ХХ век са характерни с глорифицирането и фанатизма към серийните убийци, като Ханибал Лектър от "Мълчанието на агнетата" и Джон Доу от "Седем“. Влияние има и при музикални формации, като Аксел Роуз от Guns N' Roses и Nirvana, едни от най-известните американски групи на 90-те години.

Опитите за пресъздаването на Чарлз Менсън в кино изкуството не са толкова сполучливи, но според Александър Гюров в кратката сцена в сериала "Ловец на мозъци" (Mindhunter) образът му е предаден изключително правдиво и "ти можеш да повярваш, че актьорът наистина е този реален исторически образ. Менсън постига целта си най-вече да остави своята следа в попкултурата, макар и по най-болезнен, мрачен и кървав начин", обобщи Александър Гюров.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: