Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Александър Йорданов: Стрелбата срещу българския клуб в Охрид е не само вандалски акт, това е държавна политика на антибългаризъм
Автор: Йоланда Пелова 09:27 / 25.11.2022Коментари (0)1257
© Varna24.bg
Поредната стрелба срещу български клуб в Охрид е вандалски акт, който обаче трябва да се разглежда като практическа проява на вандалската политика, която се води в Република Северна Македония (РСМ) срещу България и която продължава повече от 70 г. Това не е политика, която е започнала вчера. Това каза в сутрешния блок "Добро утро, България“ на Радио "Фокус“ Александър Йорданов - евродепутат от групата на ГЕРБ-СДС/ЕНП, бивш посланик на България в Република Северна Македония.

"Тук става дума за държавна политика на антибългаризъм, който е в постоянно действие. Тази държавна политика е резултат от това, че държавното ръководство на РСМ, основните политически партии, с известно изключение – партиите на албанците, но основните македонски политически партии, практически приеха след 90-та година комунистическата интерпретация на историята“, категоричен е Йорданов.

Познавам господин Георгиевски, работил съм с него, бях посланик в Скопие, когато той беше министър-председател, разказа Йорданов. "Любчо Георгиевски е наясно с историческата основа на нашите отношения, с историята образно казано на Македония, която е реално част от голямата история на България. Той е наясно с фактите, с личностите, които са се самоопределяли като българи. Любчо Георгиевски е наясно, че това че днешните македонци не се определят като македонски българи е резултат на югославската комунистическа политика, т.е. на този несъстоял се прочит на реалната история. Той обаче отправя критика и към България. Тук аз не съм съгласен с него, защото аз мисля точно обратното – че е много хубаво, че всички българи се интересуват от проблема със Северна Македония, защото дълги години това беше само работа на дипломатите във Външно министерство. Радио "Фокус“ е отразявало много дейности, които сме правили като дипломати в Македония на времето.“

Трябва да признаем, че нашата политика през годините не беше последователна, заяви Йорданов. "Т.е. много рязко се е променяла нашата българска политика. Примерно аз, докато бях посланик, официалната държавна политика беше, че между България и Македония няма спорни и нерешени въпроси. Сега позицията на МВнР според мен е адекватна.“

Много често на маса, на четири очи, македонците са склонни да се съгласят с позицията на България, но официално никой не смее да изрази тази позиция, защото ще си загуби работата – няма да бъде министър, няма да бъде депутат, смята Йорданов. "Това е реалността.“

В момента тезата е, която и ние сме приели, че става дума практически за два различни народа – македонски народ и български народ. "Само че аз обръщам внимание, че тази теза е повторение на тезата на Коминтерна, че са два различни народа, които имат своя история. И докато гърците със своя договор решиха въпроса за отношенията си като много конкретно разписаха какво трябва да направи РСМ, за да бъде стартиран процесът за приемане в НАТО, ние допуснахме грешката да препратим тези нерешени въпроси към една смесена комисия по исторически въпроси с надеждата, че те ще изяснят понятието обща история и ще наместят всеки в тази обща история. Тук се подцени очевадният факт, че обща история прави общ народ. И днес вече в Северна Македония не се говори за обща история, а се говори за споделена история. Те подмениха самите понятия.“

Всички български евродепутати правят и невъзможното, за да бъдем чути в Европейския парламент, обясни Йорданов. "Мен с това ще ме запомнят – само за Македония говоря, дори малко съм им омръзнал вероятно. Но това е проблемът, който нас ни вълнува, а е загубено много време. На европейските депутатите трябва просто и ясно да им се обяснява каква е историята, какъв точно е проблемът. Навсякъде се говори за двустранен въпрос във всички документи и доклади. Проблемът е, че правата на човека, българите в Македония, те не са двустранен въпрос, те са европейски въпрос и това е записано в критериите от Копенхаген. И България трябва да направи от това, което се нарича двустранен въпрос, тя трябва да направи общоевропейски въпрос, защото нападението срещу клуба, това са нарушаване на права на човек, на хора, а не просто някакъв спор исторически между България и Македония“.



Още по темата: общо новини по темата: 891
29.11.2024 »
20.11.2024 »
08.11.2024 »
01.11.2024 »
14.10.2024 »
12.10.2024 »
предишна страница [ 1/149 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Евроизбори 2024
Зима 2024/2025 г.
Риск от чума по дребните преживни животни
51-ото Народно събрание
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: