Алекси Кесяков: Случаят с 12-годишната Сияна трябва да бъде повратен в отношението ни към безопасността на движението

Автор: Веселка Иванова
Коментари (0)
11:12 / 05.04.2025
381
Случаят с 12-годишната Сияна трябва да бъде повратен в нашето отношение към безопасността на движението. Това каза в интервю за предаването "Нюзрум“ по Радио "Фокус“ експертът по пътна безопасност и бивш шеф на КАТ-София Алекси Кесяков.

"Дали държавата ще се събуди след трагедията с 12-годишната Сияна, която загуби живота си в тежка катастрофа край Телиш, ще видим по-нататък. Това е нестандартно пътнотранспортно произшествие. То не се подчинява на нищо друго, каквото е било досега. Прилича на публична екзекуция – хората се движат и изведнъж някой ги убива. Много се спори кой ги убива – прави го кинетичната енергия, която мачка хората и която ние не знаем да управляваме“, коментира той. 

"Сега ще изказваме съболезнования на семейството, но празнотата в техния живот не можем да запълним. С движението по пътищата трябва да се отнасяме като с нещо много важно. Ние не просто преминаваме, ние живеем на пътя. И като живеем на пътя, трябва да го правим добре, да сме внимателни, а виждаме какво поведение имат доста хора. Проблемите може да са свързани с инфраструктурата, може да са свързани с много неща, но ние трябва да сме подготвени“, обясни Кесяков.

"В конкретната катастрофа край Телиш експертите не се обаждат много, но случилото се има своето обяснение. Нахвърляме се върху пътната инфраструктура. Да, може би има пропуски и грешки, но те трябва да се изследват. Само като гледам кадри от катастрофата виждам, че банкетът не е укрепен. При този неукрепен банкет само малко гумата на товарния автомобил да настъпи, той се преобръща и въпросът приключва. Другото – търси се вина във факторите извън нас, но в случая има и несъобразена скорост. Ако в този участък разрешената скорост е 90 км/ч, при дъжд и мокра настилка тази скорост не може да бъде безопасна“, добави бившият шеф на КАТ-София.

"Сега ще се предприемат най-различни мерки - места с концентрация на ПТП, имало сигнали от страна на контролните органи, действие няма. Ние знаем тези места с концентрация на ПТП на хартия, те не са се появили в плана на Агенция "Пътна инфраструктура“ и не са предвидени за финансиране, вървят в групата за поддържане. Средствата от групата за поддържане никога няма да стигнат, за да се обезопасят някои места. Там се изисква специално внимание – да се контролира сцеплението, да се обърне внимание на видимостта. Настъпва пролетта – много знаци и сигнализация ще изпаднат в пълно противоречие – знаци в храстите, растителност, разрешено изпреварване, няма никаква видимост. Може би трябва да се говори и по този въпрос. Нужно е и укрепване на банкетите по републиканската пътна мрежа. Там, където се провежда международен, интензивен, товарен трафик, трябва специално внимание – да се обхожда, да се правят препоръки и нередностите да се отстраняват оперативно Маркировката трябва да се извади като самостоятелно перо за финансиране и да се прави, когато времето навън позволява“, коментира още пътният експерт.

"Можеше ли точно това пътнотранспортно произшествие да не стане в този участък? Сигурно е могло, ако имаше предпазна ограда, ако скоростта беше по-ниска. Едното зависи от институциите, другото от хората“, допълни Алекси Кесяков.

Що се отнася за алкохола като фактор, той обясни: "Алкохолът улеснява ситуацията скоростта да убие човека“.

"Щом има промяна в обстановката – дъжд, мокра настилка, мъгла, намалена видимост – преодолейте своето его и намалете скоростта. Разстоянията в нашата страна са толкова малки, че ако намалим малко скоростта, ще стигнем с 10-15 минути по-бавно, а бива ли за толкова кратко време да жертваме живота си“, посъветва пътният експерт. 

"Наред с контрола, за който настояваме и който ще стане след някакво време, е много важно, когато участваме в движението, да се пазим. Личната безопасност е много важна“, обобщи Алекси Кесяков.

Виж коментарите (0)

Още по темата (31):
06.04.2025 Бабата на Сияна: Шефът на АПИ каза, че няма да си подаде оставката заради едно премазано дете
06.04.2025 Георги Господинов: Дадох си сметка колко много смърт има около нас
06.04.2025 Бащата на Сияна: Държавата екзекутира детето ми
06.04.2025 Жители на Плевен организираха подписка срещу шефа на АПИ
06.04.2025 Лелята на Сияна: Беше с колан, дори това не помогна
06.04.2025 Станислав Балабанов: Ако шефът на АПИ продължава да мълчи за трагедията със Сияна, да си подаде оставката
Още новини от Национални новини:
Безумна катастрофа на АМ "Тракия" до Пловдив
Няма данни детето, починало в зъболекарски кабинет, да е страдало...
Дете на 5 годинки почина при манипулация в зъболекарски кабинет в...
Мъжът, пребил метеоролозите на връх Мургаш, е избягал от психиатр...
Предприемач: Голяма част от българското земеделско злато се превр...
Мениджър: Ще трябва да платите около 1300 лева на човек, ако иска...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).