Анализатор: Москва ще разпознае единствено американския президент като равен в преговори за мир с Украйна
Както стана ясно от изявлението на Володимир Зеленски, Украйна не желае да преговаря и няма да го направи. Но тук има и друга реалност, която е по-важна. Тя е, че Москва ще разпознае единствено американския президент като равен в преговори за мир, защото Европа няма армия, а положението на Украйна на бойното поле далеч не е добро. Това каза международният анализатор доц. Искрен Иванов по NOVA NEWS.
Той посочи, че Байдън и Държавният департамент на САЩ са дали разрешение на Украйна за нанасяне на удари с американски ракети с голям обсег по Русия, но само по определени обекти от стратегическо значение. "Няма позволение за удари по ядрените силози на Русия, нито по петролните кладенци", обясни Иванов.
Анализаторът смята, че Русия е върнала стратегическата инициатива на бойното поле след включването на Северна Корея в конфликта.
"Против съм истерията, която се наблюдава по отношение на твърдението, че Доналд Тръмп ще се изтегли от Европа. Това не е така", каза Иванов. И подчерта, че тази идея е била разработена в доклад на института "Херитидж", но още тогава Тръмп е отхвърлил голяма част от точките с мотива, че стратегическото присъствие на САЩ в Европа все пак има значение.
Международният анализатор коментира и кандидатурите на Тръмп на ключовите постове.
"Сузи Уайлс беше избрана за началник на кабинета, за да балансира между останалите назначения. Това е едно доста прагматично решение, тъй като Тръмп прави реверанс към жените, които го подкрепиха. В избора на Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието не трябва да се търси умисъл по линия на ФБР, защото това е независима агенция. В този смисъл изборът не може да се възприема като опит за централизация на властта", посочи експертът.
За назначението на Илон Мъск той каза не вижда нищо в лошо в това решение. За избора на Питър Хегсет за военен министър Иванов смята, че той ще се справи не по-лошо от Лойд Остин. Иванов е на мнение, че водещата фигура в тези назначения ще бъде държавният секретар Марко Рубио, "който е доста талантлив и има ясна визия каква трябва да бъде външната политика на САЩ".
По негови думи той ще балансира между крайните консерватори и по-умерените в екипа на Тръмп.