© БТА | | Правителството не се ползва с базисна подкрепа не само от хората, но и от партиите, които го подкрепят, а това означава, че няма как да прави реформи. Около това мнение се обединиха Кръстьо Петков и финансистът Лъчезар Богданов по БНТ тази сутрин. Според Петков управляващите бързат да нагласят графика си и част от мерките към това, което очаква обществото и в частност протестиращите, но едва ли ще имат време да ги реализират.
Поне през ден съм на протестите, наблюдавам недоволните, енергията им нараства с всеки изминал ден и поставят въпроса - "или си отивате, или ще стане още по-лошо", коментира той. Въпреки това Петков смята, че решението е в преговори с протестиращите и нови избори в разумно време.
Според Богданов част от мерките, който предлага правителството, са по-скоро отговор на февруарските протести и това за пореден път показва как по-често се случва политиците да изостават.
"Аз се надявам, че това е само някаква малка стъпка и истинските реформи предстоят, защото големият социален проблем на България се казва заетост, пазар на труда и едва ли няколко лева тук и там месечно за определени групи хора ще промени нещо радикално. Големият проблем, който трябва да се решава, е как да има повече работни места и по-високи доходи, това е предизвикателството пред правителството", коментира той.
Оценката на двамата обаче се размина относно ситуацията с бюджета. Петков смята, че положението е като пред катастрофа и от финансова гледна точка ситуацията е толкова тежка, колкото през 1996 и 1997 година. Според Богданов обаче не е така, защото дефицитът през тази пролет е колкото е бил миналата година.
"България е в ликвидна криза, от една седмица в текущата сметка сме на червено, няма пари и колкото и да се кълне премиерът Пламен Орешарски, че няма да ревизира бюджета, той на практика е ревизиран и трябва да се коригират параметрите на макрорамката според реалността", настоя Петков. |