1.На пазара ще навлязат мощни бизнес структури с голям финансов ресурс, благодарение на който за кратко време ще погълнат повечето малки аптеки.
2.Няколко големи вериги ще бъдат основните участници на пазара и така ще могат да се споразумеят помежду си да поддържат високи цени на лекарствата.
3.Аптеките ще бъдат съсредоточени в по-големите населени места, където има по-голяма икономическа полза за собствениците им. В по-малките населени места и селата ще има остра липса на аптеки.
4.Фармацевтичните услуги, предлагани на гражданите от веригите от аптеки, ще бъдат пречупени през търговския интерес, с цел увеличаване на продажбите, вместо водещ принцип да бъде ефективността на лекарството и опазване здравето на пациента.
Всички тези ефекти се наблюдават в страните с пълна либерализация на аптечния сектор. Данните са потвърдени в авторитетни международни доклади, които Българският фармацевтичен съюз нееднократно представи на властите и на обществото.
Пълната либерализация на сектора ще превърне аптеките от здравни заведения в скъпи вериги от магазини, собственост на монополи и разположени само в по-големите населени места.
Позицията на Българският фармацевтичен съюз среща голяма и категорична подкрепа от страна на гражданите. Това показват първите данни за интереса към подписката в защита на етичния модел „един фармацевт - една аптека", която започна миналата седмица в аптеките в цялата страна.