Асен Александров: Нямахме заповед как да действаме при бомбена заплаха по имейл в училище

Автор: Петя Кузева
Коментари (0)
16:17 / 06.04.2023
1501
Когато пускаме децата за 24 часа, трябва да напишем заповед защо се разпуснати, защо няма да учат този ден. И се питахме на основание на каква заповед? Нямаше заповед. Имаше предишната заповед или инструкция, тя касаеше само телефонни обаждания, не беше включено чрез имейл как да се действа. Това каза в "България, Европа и светът на фокус" по Радио "Фокус" директорът на 51-во училище "Елисавета Багряна" Асен Александров. 

По думите му имало напрежение и объркване сред директорите, тъй като общо взето те - директорите, са едни от най-критикуваните служители в България – кой откъдето се сети ни критикува за това, което сме направили, и за това, което не сме направили.

"Притеснението на директорите беше следното: ние много често правим евакуация, най-малкото 3-4 пъти годишно правим пробни евакуации от "Гражданска защита", от пожарната. Проблемът е след като се направи евакуация, кой да вземе решението дали учениците да си отидат вкъщи или да се върнат в училище", каза още Александров. 

"Притеснението на директорите е най-вече, първо, не се чувстваме достатъчно компетентни да преценим чисто психологическия аспект на такава заплаха. Един психолог, който се занимава само с това, по различни начини би установил дали се касае за реални или за нереална заплата. Второто, най-вече от родителите. Добре, решаваме да ги пуснем за 24 часа, обаче към 11:30 обаждаме се на около 300 родители или 400 от начален етап. Поне 20-30 от тях не могат да дойдат в следващите 2-3-4 часа. Къде седят децата? Ето, сега времето е студено. Представете си къде да седят тези деца?", посочи Александров. 

Той заяви, че е имало три типа директори.

"Едните, които като мен, направиха някаква проверка и върнаха децата, другите, които изобщо не обърнаха внимание на заплахата, не се обадиха на полицията, и трети, които ги пуснаха за 24 часа – всичките се притеснявахме дали нещо не сме сгрешили", допълни Александров.

Виж коментарите (0)

Още по темата (57):
22.01.2025 Интерпол се включва в разкриването на бомбените заплахи в българските
училища
22.01.2025 Родител: Зад бомбените заплахи може да стоят политически интереси
22.01.2025 Експерт: Психически нестабилен човек стои зад бомбените заплахи в училищата
22.01.2025 Какво пише в съобщението за бомбена заплаха, което получиха днес българските училища?
22.01.2025 Сигнали за бомба във варненски училища тази сутрин
22.01.2025 Масови сигнали за бомби в училища у нас
Още новини от Национални новини:
Кеворк Кеворкян: Може да се спретне един референдум за дупките в ...
Патриархът: Няма място за притеснение, че всички ще бъдат задълже...
Задържаха шофьорът, причинил смъртоносната катастрофа край Кюстен...
Наталия Киселова: ДПС на Доган си оставиха вратата отворена, мога...
За 28 медицински специалности у нас липсва медицински стандарт, с...
ВВС спешно търсят кръводарители за командир Антон Иванов


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).