Основният извод от проучването на Световната банка е, че към 2030 година ще продължим да имаме излишък на електроенергия при наличните инсталирани мощности, каза още министър Василев.
"Анализите на Европейската комисия и на Световната банка са доста сходни и показват, че в България има три големи групи от проблеми в сферата на енергетиката", подчерта той.
Първата група е свързана с констатацията, че разходите в системата са по-големи от приходите. По думите на Асен Василев начинът, по който се използват наличните мощности в страната и моделът на ценообразуване създават огромен финансов дефицит в системата.
"Общият размер на задълженията в отрасъла е малко над 13 млрд. лв. за следващите 17 години", обясни Василев. Това означава, че ако секторът не се преструктурира, ще трябва да плащаме между 800 и 1.1 млрд. лв. на година, за да се запази цената на електроенергията на текущите равнища, подчерта той.
"Това е 1.16 % от БВП на страната. Всеки ден отлагане на реформите ни струва 2 млн. лв.", каза още Василев.
Втората група от проблеми е свързана с начина на управление на енергийната система. Има усещане за корупция в сектора, непрозрачност и невъзможност на регулатора да упражнява ефективен контрол. Според анализа на Световната банка държавните активи от БЕХ се управляват непрозрачно и голяма част от трупащите се дефицити остават скрити в тази корпоративна структура. Една от основните препоръки на Световната банка е да разкрият изцяло всички конфликти на интереси на всички държавни служители, депутати и работещи в енергийния отрасъл, за да се изгради доверие в него. Според експертите на Световната банка структурата на БЕХ трябва да бъде премахната, за да се повиши прозрачността в системата.
Третата голяма група от проблеми е свързана с това доколко енергийно бедните хора могат да си позволят да плащат сметките си за ток. Системата за подпомагане на тези групи е неадекватна, електроенергията в бита се използва неефективно и води до по-голямо потребление, констатират международните експерти. Министър Василев обясни, че спрямо 2003 г. размерът на раздадените енергийни помощи е намалял три пъти. Само 12% от енергийно бедните потребители получават помощи в момента. Във връзка с това Световната банка препоръчва да се увеличи сумата за енергийни помощи и те да станат достъпни за повече хора.
Експертите на Световната банка констатират също и липса на прозрачност в работата на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Във връзка с това са изготвени промени в Закона на енергетиката, които вече са предложени за обществено обсъждане. По думите на министър Василев енергийният регулатор трябва да даде ясна представа как ще се променят цените, за да могат всички участници в сектора да направят своите планове.
Още по темата (341): | |