БНБ: Има огромен риск за инфлационна спирала
"Има огромен риск за навлизане в инфлационна спирала". За това предупреди Калин Христов, подуправител на БНБ по време на форум, посветен на рисковете и ползите от приемането на страната ни в еврозоната.
Христов настоя за таргетирани мерки за най-уязвимите групи в обществото, а не за механично прилагане на антиинфлационни иструменти.
"Трябва да се помага на тези, които са най-уязвими", каза той и уточни, че хората като него нямат нужда от антиинфлационни мерки. По думите му световната история показва, че висока инфлация се спира с положителни реални (след като се извади инфлацията) лихви и рецесия.
Подуправителят на БНБ говори за инфлацията в световен мащаб, а не само в България.
"За да дефинираме политики и мерки, ние трябва да разбираме нейната природа, диагнозата на текущата инфлация е, че ние имаме една от най-трудните за контрол, трудна за управление и трудна за потискане инфлация, подобна на тази, която е имало през 70-те години до началото на 80-те години на XX век. В глобален мащаб тя е съчетание на два фактора шокове, както ги наричаме - глобални фактори на предлагане - увеличаване на разходите и цените по веригите на доставки, глобално свиване на работната сила, изразяващо се в намаляване на предлагането на труд и от друга страна - шок на търсенето, много силно и неустойчиво надуване на потреблението вследствие на грешна фискална и парична политика в основните икономически зони - САЩ и еврозоната", разясни Христов.
Той отбеляза, че до 2030 г. работната сила в България ще се свие с десет процентни пункта.
В хода на дискусията заместник-председателят на ПГ ДПС Йордан Цонев отбеляза, че в залата са петима бивши министри на финансите, а настоящият го няма.
"Скандално е, защото цялата тази материя касае най-много него", коментира депутатът.