БСК против повишаването на данъци и осигурителния доход
Българската стопанска камара внесе в Националния съвет за тристранно сътрудничество своите становища по проектите на бюджети на Република България, на НЗОК и на ДОО за 2025 г.
БСК потвърждава принципната си подкрепа на представения проект на Закон за бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2025 г., доколкото той е разработен в съответствие и при спазване на действащата нормативна уредба. Заедно с това, запазват резервите си по отделни негови параметри, вкл. БСК не подкрепя планираното увеличение на максималния осигурителен доход от 3750 лв. на 4130 лв.
БСК изразява принципната си подкрепа на представения проект на Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г., доколкото той е разработен в съответствие и при спазване на действащата нормативна уредба.
Като положителни страни на проектобюджета експертите на БСК посочват:
1. Тенденцията за увеличаване на средствата за извънболнична болнична помощ от 13,8% за 2024 г. на 14,7% в бюджет 2025;
2. Значителното увеличение на средствата за дентална медицинска помощ, с повече от 25% спрямо 2024 г.;
3. Продължаващата практиката да се осигуряват необходимите средства за лекарствени продукти за лечение на злокачествени заболявания. Заедно с това, за поредна година БСК изразява сериозна тревога, че с предложения проект не се променя философията на бюджета от предходните години, като се запазва структурата на заложените здравноосигурителни плащания.
БСК се въздържа от подкрепа на представения проект на Закон за държавния бюджет на Република България за 2025 г. и актуализирана средносрочна бюджетна прогноза за периода 2025–2028 г. Сред мотивите за това са:
- Предвиденото рязко нарастване на държавния дълг, което поставя под съмнение темпа на икономически растеж и ефективността на публичните разходи;
Подценяване на ролята на частните инвестиции или неяснота по отношение на стимулите за тях;
- Отмяната на повишаването на прага за регистрация по ЗДДС от 100 хил. лв. на 166 хил. лева;
- Повишаване на осигурителните вноски за фонд "Пенсии" с 3 пр.п. от 1 януари 2026 г. и с 2 пр.п. от 1 януари 2027 г.
- Увеличението на максималния осигурителен доход;
- Премахването на намалените ставки по ДДС за хляба и брашното, и за доставките на ресторантьорски и кетъринг услуги;
- Повишаването на акцизната ставка на алкохола и бирата;
- Въвеждането на допълнителен данък върху добива на подземни богатства;
- Въвеждането на стандартен одитен файл за данъчни цели;
- Въвеждането на данъчна амнистия – недължимост на лихви при заплащане на главници по изискуеми публични вземания и данъчно облагане с 15% ставка при еднократно деклариране на недекларирани доходи.