© Bulfoto | | Бензинът у нас се очаква да падне до нива от около 1,80 лв. за литър през януари. Това ще стане, ако още две-три седмици се запазят сегашните ниски нива на цените на черното злато и няма сериозно поскъпване на щатската валута, след решението на Федералния резерв на САЩ да затегне паричната политика.По думите на Светослав Бенчев, експерт в Българската петролна и газова асоциация при тези условия като нищо ще видим цени от 1,90 лв. за бензина след Нова година, а може би - 1,80 лв. - през първия месец на 2016 г. В момента по големите вериги бензиностанции А-95 се продава по 2,01-2,03 лв. за литър.
Котировките на януарските фючърси за петрола сорт Брент вчера отново паднаха под психологическия праг от 37 долара - до 36,95 долара за барел на лондонската борса ICE. Това се случи и на 14 декември, когато цената удари 7-годишно дъно. Спрямо последните си максимални котировки от юни 2014 г. (115 долара) ценообразуващ сорт за нашия пазар -
Брентът вече е със 70 на сто по-евтин
В обратна посока обаче действа курсът на долара. Зелените пари започнаха да поскъпват след като Федералния резерв на САЩ вдигна лихвата за първи път от 2006 г. насам - от 0,25 на 0,5 на сто. "Мисля, че е важно да не надценяваме значението на този първи ход. Това са само 25 базисни пункта", каза шефът на ФЕД Джанет Йелън. До края на следващата година ФЕД предвижда още четири повишения на основната лихва с по 25 базисни пункта.
Подобен развой на ситуацията на петролния пазар се наблюдаваше и в края на миналата година, когато цените на черното злато падаха стремглаво. Този спад у нас се усети веднага след 1 януари 2014 г., като към края на месеца бензинът се продаваше на 1,88 лв. за литър. По онова време обаче Брентът се котираше за 50 долара за барел.
Според Светослав Бенчев сега не е изключено да видим котировки на черното злато от 30 долара за барел. Той обаче не мисли, че той ще се задържи трайно на това ниво. "За да видим намаление на цените на бензина по колонките у нас, този спад трябва да е траен", каза Бенчев. Не може да се прогнозира каква ще е цената на А-95 при 30 долара за барел, защото не е ясно какво ще е случило междувременно с долара, както и с цените на крайните нефтопродукти на борсите, обясни експертът.
Продължаващото поевтинявана не петрола е отражение на срещата на петролния картел ОПЕК на 4 декември. Тогава се реши таванът за дневното производство да бъде вдигнат от тогавашните 30 млн. барела, но в картела не се разбраха кой колко ще произвежда от новото ниво от 31-32 млн. барела дневно, обясни експертът. Освен това голямата въпросителна за пазара е Иран, който се очаква да започне да изнася в средата на следващата година. Прогнозата на петролната и газовата асоциация е, че през 2016 г. цената на Брента ще се движи около 40-45 долара за барел.
Черното злато формира между 20% и 25% от цената на бензина, припомни Светослав Бенчев. През последните три месеца петролът е поевтинял със 17-18%, а горивата у нас с 5-7 на сто, даде за пример той.
Източник: "Монитор" |