Без изненади: Ето къде храната е най-скъпа у нас
Пълненето на хладилника за жителите на София и Пловдив излиза най-скъпо спрямо останалите областни градове в страната. Това става ясно от данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Причината е, че това са градовете, които държат най-високи цени на определени продукти от първа необходимост и като напълнят хладилника жителите им, джобовете им сякаш са били с дупка.
Така от 10 продукта, които включват захар, боб, ориз, брашно, олио, яйца, кашкавал, сирене, пиле и кайма в града под тепетата цените на 4 от тях са най-високи. На Пловдив пък конкуренция по скъпотия е София, където три от десетте продукта държат най-високи цени. Така пловдивчани плащат най-много за захар, брашно, олио и кашкавал, като при него цената е еднаква с тази в столицата.
Освен млечния продукт софиянци плащат най-скъпия ориз и олио. Каймата и бобът пък са на най-високи цени в Силистра. Там гражданите плащат 5,87 лв. за кило боб, което е близо двойно повече спрямо стойността му в Ямбол. За кило кайма пък в Силистра дават 11,76 лв., а в Добрич цената е 5 лв.
Рекордьор по брой най-евтини стоки е Добрич, където 4 от общо десетте продукта държат ниски цени. Освен че каймата там се продава най-тънко, то и кашкавалът е най-евтин за цялата страна, който се продава за 11,31 лв. килото. Другите продукти, които са най-евтини в Добрич, са сиренето, което е 6,06 лв. за кило, и яйцата – 0,32 лв. за брой.
При основните - месни, млечни храни и варивата, всичките 18 продукти са включени в бюлетина на ДКСБТ. На седмична база поскъпналите са 9, поевтинелите са 7 и без промяна в цената са 2 продукта, като трендът е от минус 5,3% до плюс 1,9 на сто, което е нормално за сезона за тази група хранителни продукти. Най-много е нараснала цената на зрелия фасул, който е скочил с близо 2 на сто до 4,33 лв. за кило, следван от ориза с ръст от 1,5 на сто.
По-скъпо се продава и слънчогледовото олио, кашкавалът, масло, лещата и други. Най-много са поевтинели яйцата, които в момента се продават по 0.36 лв. за брой, следвани от захарта, сиренето, киселото мляко и пилешкото. Без промяна в цената на брашното - 1.29 лв./кг, и прясното мляко над 3% масленост - 2.25 лв. за литър, пише "Телеграф".