© Varna24.bg | | Започваме четвърта поредна година със слаби продажби и затихващо падане на цените. Недобросъвестни играчи на пазара изкуствено снижават стойността на сделките, предупреждават експертиПрез тази година не се очаква появата на нови мащабни проекти във Варна и ще продължи тенденцията на строителство на по-малки жилищни сгради. Това заяви Добромир Ганев, управител на една от водещите агенции за недвижими имоти. Неговата прогноза е, че цените на апартаментите ще се запазят относително стабилни в рамките на минус 5% до плюс 2%, в зависимост от мястото.
В историята останаха големите градежи, които се планираха в града и околностите му и чиито брой поставяше Варна на челно място в класацията на мащабните проекти. Сега като че ли махалото отива към другата крайност - при общо 7 крупни жилищни строежа (4 от тях в София) тук няма нито един. От завършените 5 по-големи обекти през 2011 г. само един ("Вива 3" с 18 370 кв.м жилищна площ) е във Варна. Вярно, в морската ни столица се отчита най-високият ръст от над 30% на новото строителство през миналата година, докато в София има близо 32% спад. Лидер оставаме и по най-голям брой завършени жилищни сгради - 527, което е с 15% повече в сравнение с предходната година. Става дума обаче предимно за строежа на по-малки обекти. Заради стагнацията на пазара има около 11% годишен спад и при въвеждането им в експлоатация.
Спрямо 2009 и 2008 г. пониженията са съответно с 36,48 и 33,03%. Най-често на пазара се предлагат нови тухлени апартаменти с площ между 50 и 85 кв.м. Във Варна най-голям е броят им в централните райони и кварталите "Левски", "Възраждане", "Вл. Варненчик", "Галата" и "Аспарухово", обясни Добромир Ганев. По неговите думи след годините на ръст в броя на сключените сделки предимно за малки жилищни единици с цел инвестиции сега този сегмент не е търсен, тъй като главната причина за покупка става жилищната нужда. Основен мотив за вземане на окончателно решение за сделката продължава да бъде цената. Във Варна клиентите са склонни за заплатят за апартамент средно около 59 000 евро. За сравнение - в София 56 000 евро, в Бургас - 36 000 евро, във Велико Търново - до 26 000 евро. Търсенето е предимно от активни семейства със сигурни доходи, които предпочитат апартаменти (60 - 65 кв.м). Специално във Варна се наблюдава и ръст в търсенето на парцели между 600 и 1000 кв. м за строителство на фамилни къщи за целогодишно живеене. Много от семействата с доходи над средните предпочитат този вариант, вместо покупката на апартамент, допълни Добромир Ганев. Статистиката, която води неговата агенция, показва, че през изминалата година във Варна цените на апартаментите са паднали с 4,21% до 750 евро/кв.м при средно за страната 6,73%.
Най-голям е спадът на офертните цени при монолитните жилища - между 1,39 и 13%. При панелните жилища понижението е от 1,5 до 11%, а при новото строителство - между 1 и 12%. Забелязва се и допълнителен непазарен натиск върху цените на недвижимите имоти и преди всичко в жилищните, който води за изкуственото им занижаване, подчерта експертът. Той се прилагал от редица недобросъвестни и нелоялни в конкурентно отношение играчи на пазара. Обичайна практика на тези лица била да обявяват в рекламите си по-ниски от определените от собственика цени, без неговото знание и въпреки неговия интерес, с цел да заобиколят конкурентите си и да привлекат по-бързо потенциални купувачи. В момента на стигане до сделка обаче те притискат и принуждават собственика да продаде имота си на обявената от тях по-ниска цена, допълни още Ганев.
Източник: в. Черно море |