© Impact Press Group | | Енергодружествата няма да са задължени да сменят 80% от сегашните електромери с "умни" до 2020 г., както се изисква от европейската директива. Това реши окончателно Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), след като темата беше обсъдена публично в средата на април. Решението е взето в края на юли, но беше оповестено в началото на тази седмица. В противен случай само от това цената за достъп и разпределение до мрежата трябва да скочи с до 50% в рамките на следващите пет-шест години.Въпреки това от ДКЕВР са препоръчали на ЕРП-тата да сменят не по-малко от 10% и не повече от 20 на сто от уредите с умни, но това да стане с пари по европейски програми и да не води до увеличение на тарифите.
За разлика от април, когато ЕРП-тата така и не дадоха точни данни колко би струвало да се изпълнят изискванията на европейската директива, сега те са дали данни, според които това ще коства близо 1 млрд. лв. Срещу тази сума те ще могат да оборудват 80% от клиентите си с "интелигентни" уреди, които позволяват дистанционно отчитане на консумацията.
За територията на цялата страна става въпрос за общо 3 875 550 електромера. При това положение цената на мрежовата услуга за клиентите на ЕВН би скочила с 35%, на "Енерго-Про" - с 44%, а на ЧЕЗ - с 49 на сто. За подмяната само на 20% на уредите, каквато е препоръката на ДКЕВР, ЕРП-тата ще трябва да търсят от еврофондовете 111 млн. евро.
И трите енергодружества са категорични, че разходите за преоборудването с умните машинки са в пъти по-големи от ползите. Затова от ЧЕЗ са заявили пред регулатора, че ще продължават да следват досегашната си политика да слагат такива уреди само в проблемните квартали. Според "Енерго-Про" и сега месечните отчети дават реална представа на клиентите за разходите им за ток. От дружеството отново са предупредили ДКЕВР за възможностите за манипулиране на интелигентните уреди, както и в
по-високите разходи за поддръжката им заради често авариране От ЕВН пък не са се обвързали с генерални изводи.
До момента в Западна България "умни" са вече близо 21 хил. от измервателните системи, в Югоизточна България- 55 хил., а в Севроизточна - 58 606.
Оценката на регулатора се прави заради изискване в директива 2009/72 на ЕС за общите правила за пазара на еленергия.
Тя трябваше да е готова още в началото на септември миналата година. Според нея до 2020 г. 80 на сто от жителите на общността трябва да са снабдени с "умни" уреди за отчитане на консумацията си, при положение че това е икономически обосновано и че съответният държавен орган е дал положителна оценка за инсталирането на такива електромери.
На фона на кризата в енергетиката и проблема с удържането на цените решението на ДКЕВР е добра новина за крайните клиенти. В противен случай последното намаление на тока с под 5% ще бъде елиминирано още догодина.
Източник: в. "Монитор" |