Безлов за Шенген: "Гранична полиция", специализираните служби и ГДБОП ще трябва да реагират на различен тип каналджийство
Позитивът от пълноправния Шенген за България и Румъния е в това, че ще даде възможност за свободното движение на средностатистическия българин и вероятно най-голямата полза ще бъде подобряване на възможността на транспорта да няма тези разходи, които имаш до момента по границите. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ експертът по сигурност от Центъра за изследване на демокрацията Тихомир Безлов.
Новият проблем, който се очертава според него е, че част от потока от незаконни мигранти, които досега влизаха през Гърция, ще се опита да мине през България и Румъния, защото вече няма граници, за да влезе в Унгария. "Това от своя страна означава, че "Гранична полиция“, "Национална полиция“, специализираните служби, като ГДБОП, ще трябва да развият нови възможности, за да могат да реагират на различен тип каналджийство,“ каза той и обясни, че до момента по статистика незаконните мигранти, задържани в България, са около 9 000 човека, а в Гърция – около 60 000. Напълно е възможно според него тези хора да променят маршрута си и да преминават и през България и Румъния. Според експерта е добре да се види опита на страните, които са се присъединили по-късно към Шенгенското пространство и какви мерки предприемат те спрямо този тип каналджийство.
Според Тихомир Безлов няма как България да се превърне в пункт за мигранти, каквито опасения изказаха депутати от МЕЧ. Опитът показва, че връщаните мигранти в рамките на месец отново напускат България и отиват в Западна Европа, където има по-добри социални програми и по-високо качество на доходите за мигранти. "Що се отнася до Сирия, там се наблюдава тенденция на мигрантите и от съседните й страни, и от Западна Европа, да се завръщат обратно в Сирия. Така че има рискове, ако започне някаква нова серия от граждански войни вътре, в Сирия, но за момент това, което виждаме, по-скоро потокът върви в обратна посока.“
И България, и съседна Румъния ще продължат да прилагат проверки на случаен принцип по своите сухопътни шенгенски граници за период от 6 месеца след официалното присъединяване, които ефективни проверки поред специалиста са много важни, но според Тихомир Безлов опашките няма да изчезнат, а само ще намалеят заради липсата на инфраструктура между България и Румъния. Според него е много важно да се работи и в тази посока.