3000 импланти на гърди с гърмящ силикон са внесени в България. Почти всички са присадени на пациентки. Това съобщи националният консултант по пластична хирургия доц. Димитър Евстатиев вчера по повод скандала с изделията на френската фирма Poly Implant Prothesе (PIP), която фалира през март 2010 г. От два дни Интерпол издирва 72-годишния й основател Жан-Клод Мас. В издадената заповед е посочено, че "той се търси заради престъпления срещу живота и здравето". Федералният институт за лекарствата и медицинските продукти на Франция твърди, че имплантите на 19 жени са се спукали и от тях осем са развили рак, а три са починали. Експертите предполагат, че болестта се дължи на качеството на силикона, с който са били напълнени гърдите им.
Информацията за миналото на Жан-Клод Мас, преди да влезе в този бизнес, е оскъдна. Интерпол обаче припомня, че той е бивш касапин, който само за няколко години след създаването на компанията продава над 300 000 импланти във Франция, Великобритания, Южна Америка и Източна Европа.
Към момента още нямаме българки със спукан силикон на фирма PIP, нямаме и заболели от рак, подчерта националният консултант доц. Евстатиев и заяви, че връзката между болестта и въпросните импланти все още не е доказана категорично.
Той обясни, че проблемът идва от недобросъвестността на производителя, който подменя силикона с технически вместо с медицински, щом успява да получи сертификат за производството от френските медицински власти. Доц. Димитър Евстатиев препоръча на жените, които са се сдобили с импланти от PIP, да отидат при опериралия ги хирург и той да прецени дали, ако има риск от спукване, да ги махнат, или не.
Световната асоциация на пластичните хирурзи все още не е обявила, че имплантите на PIP са канцерогенни, нито пък, че създават някакъв риск за здравето, коментира д-р Николай Георгиев от Националното сдружение по пластична хирургия. Според него скандалът се раздухва сега, тъй като няколко дистрибуторски фирми след фалита на производителя миналата година не могат да си върнат парите и искат здравното министерство на Франция да им ги покрие.
Гелът, с който са напълнени имплантите, е по-течен от позволеното и при спукване лесно се разлива, обясни още д-р Георгиев. Това обаче не означава, че гелът изтича в коремната кухина, тъй като около изкуствените гърди се образува телесна маса, която възпрепятства проникването на течността в организма дори при инцидент, поясни пластичният хирург. Той препоръча на всяка жена с изкуствен бюст да си прави ехографски преглед два пъти годишно.
Към момента не сме имали пациентка с раково заболяване в резултат на силикон, нито дори с доброкачествени образувания в резултат на такъв имплант, заяви и директорката на Националната специализирана болница по онкология доц. Здравка Валерианова.
Източник: в. "Монитор"