Бивш министър: Трябва да се помисли "швейцарското правило" ли е най-добрият механизъм за осъвременяване на пенсиите

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
10:12 / 21.05.2024
1971
Депутатите се събират на извънредно заседание на Народното събрание. На него трябва да бъде изслушан служебният министър-председател Димитър Главчев във връзка с предстоящото увеличение на пенсиите от първи юли. 

Депутати от една от парламентарните групи са внесли проект на решение, с което да задължат правителството да подкрепи решението на Надзорния съвет на НОИ за повишение на пенсиите с 11 %. Повод за предложения проект е информация, появила се в публичното пространство, че заради очаквания по-нисък ръст на инфлацията осъвременяването по т.нар. швейцарско правило може да е 10%.

Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика, обясни пред БНР, че този начин за осъвременяване на пенсиите действа от 2000 година. 

"Заложен е в Кодекса за социално осигуряване. Процентът, който се получава за осъвременяване, се залага в бюджета на държавата и на Държавното обществено осигуряване.

Бюджетът се приема през предходната година. Няма как да се работи с окончателни данни. Има едно неписано правило, че в него се залага това, което трябва да стигне.

Осъвременяването става по "швейцарското правило" с решение на Надзорния съвет на НОИ. Експертите на Осигурителния институт са длъжни да подготвят доклад с последните данни на статистиката за инфлацията и средния осигурителен доход за предходната година. Така е станало и сега.

"Не зная някой да е правил опит да взима решения с по-малкия процент. При положение, че парите са осигурени в бюджета?", каза Христова.

Тя попита дали не е време да се помисли това ли е най-добрият механизъм за осъвременяване на пенсиите – т.нар. "швейцарско правило".

Христова посочи, че някои от пенсиите "изостават", особено по-старите.

"Има други начини – например да се увеличи тежестта на всяка година прослужено време. Това дава представа за продължителния принос на човек към пенсионната система".

Тя посочи, че пенсионните осигуровки не са малки. 

"17.8% от доходите. Въпросът е да не се натоварват много и работещите хора".

Бившият социален министър отбеляза, че намалява броят на работната сила и в бъдеще може да се създадат проблеми с устойчивостта на пенсионната система.

Задължителното допълнително пенсионно осигуряване не можа да изиграе ролята, която се очакваше, обясни още тя в предаването "Преди всички". 

"Нямаше време и да се състои така, както е планирано в законодателството. Това е инвестиционна пенсионна схема".

Виж коментарите (0)

Още по темата (759):
23.12.2024 НОИ обяви кога започва изплащането на обезщетенията за майчинство
23.12.2024 Още 38 милиона лева за изтребители F-16
18.12.2024 Учени от БАН остават без заплати заради пренасочени пари към ДФЗ?
18.12.2024 Одобряват 28 256 209 лв. за дейности за намаляване на риска от бедствия
18.12.2024 Правителството одобри проектозакон за личния фалит
18.12.2024 Правителството даде още 20 000 000 лева на МВР
Още новини от Национални новини:
Д-р Аспарух Илиев: Грипът нараства в цяла Европа, нараства и респ...
"Четири лапи" с призив: Нова година без фойерверки
Проф. Байкова: Три дни ни трябват, за да се възстановим от голямо...
Публикация на български неврохирурзи бе избрана за статия на месе...
Не ги купувайте! Изтеглят ги от пазара!
Пет населени места в Троянско продължават да са на тъмно


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).