Бивш министър: Трябва да се помисли "швейцарското правило" ли е най-добрият механизъм за осъвременяване на пенсиите

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
10:12 / 21.05.2024
1887
Депутатите се събират на извънредно заседание на Народното събрание. На него трябва да бъде изслушан служебният министър-председател Димитър Главчев във връзка с предстоящото увеличение на пенсиите от първи юли. 

Депутати от една от парламентарните групи са внесли проект на решение, с което да задължат правителството да подкрепи решението на Надзорния съвет на НОИ за повишение на пенсиите с 11 %. Повод за предложения проект е информация, появила се в публичното пространство, че заради очаквания по-нисък ръст на инфлацията осъвременяването по т.нар. швейцарско правило може да е 10%.

Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика, обясни пред БНР, че този начин за осъвременяване на пенсиите действа от 2000 година. 

"Заложен е в Кодекса за социално осигуряване. Процентът, който се получава за осъвременяване, се залага в бюджета на държавата и на Държавното обществено осигуряване.

Бюджетът се приема през предходната година. Няма как да се работи с окончателни данни. Има едно неписано правило, че в него се залага това, което трябва да стигне.

Осъвременяването става по "швейцарското правило" с решение на Надзорния съвет на НОИ. Експертите на Осигурителния институт са длъжни да подготвят доклад с последните данни на статистиката за инфлацията и средния осигурителен доход за предходната година. Така е станало и сега.

"Не зная някой да е правил опит да взима решения с по-малкия процент. При положение, че парите са осигурени в бюджета?", каза Христова.

Тя попита дали не е време да се помисли това ли е най-добрият механизъм за осъвременяване на пенсиите – т.нар. "швейцарско правило".

Христова посочи, че някои от пенсиите "изостават", особено по-старите.

"Има други начини – например да се увеличи тежестта на всяка година прослужено време. Това дава представа за продължителния принос на човек към пенсионната система".

Тя посочи, че пенсионните осигуровки не са малки. 

"17.8% от доходите. Въпросът е да не се натоварват много и работещите хора".

Бившият социален министър отбеляза, че намалява броят на работната сила и в бъдеще може да се създадат проблеми с устойчивостта на пенсионната система.

Задължителното допълнително пенсионно осигуряване не можа да изиграе ролята, която се очакваше, обясни още тя в предаването "Преди всички". 

"Нямаше време и да се състои така, както е планирано в законодателството. Това е инвестиционна пенсионна схема".

Виж коментарите (0)

Още по темата (721):
02.11.2024 Този месец подаваме декларациите за данъчни облекчения за деца – 600 лева ще ви бъдат върнати за едно дете
01.11.2024 Икономист: В момента бюджетният дефицит е 3 млрд. лева, вероятно до края на годината ще достигне до 6-7 млрд. лева
01.11.2024 Вижте "календара на плащанията" на НОИ за пенсии и обезщетения през ноември
31.10.2024 Предлагат вдигане на максималния осигурителен доход на 4130 лева
31.10.2024 Васил Велев, АИКБ: Ще се наложи да връщаме пари по ПВУ. Взели сме аванс от 2,7 млрд. за реформи
31.10.2024 НАП със сериозно напомняне за здравните вноски на определен вид работници
Още новини от Национални новини:
Българските думи, които са едновременно и от мъжки, и от женски р...
Подписваме договора за новите реактори на АЕЦ Козлодуй
Слави Трифонов: Не сме защитници на конкретна партия. Няма значен...
Външно министерство: Няма данни за починала българка в следствие ...
Министерски съвет: България е в готовност да окаже съдействие на ...
Журналист: Името на Асен Василев и Бойко Рашков по казуса с митни...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).