© Дневник | Окръжният съд в Добрич гледа дело, образувано по иск на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество /КОНПИ/ срещу бившия председател на Варненския административен съд Анелия Цветкова. Комисията претендира за отнемане от ответницата на сумата от 153 548 лева.Комисията прави искането, като се позовава на влязла в сила на 7 октомври 2015 г. осъдителна присъда за подкуп срещу бившата съдийка и предположението, че има косвена връзка между това престъпление и претендираната за отнемане сума, съобщава Дарик.
Заключението за връзката се основава на вида на престъплението и получената от него облага, както и на вероятността за извършвана от ответницата престъпна дейност в предходен период, докато е заемала длъжността "съдия", считано от 2003 година.
В исковата молба се уточнява, че с осъдителната присъда ответницата е била призната за виновна в искане и получаване на подкуп от 10 000 лева като съдия, станало на на 17 юли 2008 г. в заведение във Варна. Парите са били, за да разреши административно дело в полза на трето лице. Парите били предадени от строителен предприемач и сина му.
Посочва се още, че съгласно съдебната практика може да бъде отнето и имущество, придобито преди престъпната дейност стига да може логически да се предположи връзка между имуществото и престъпната дейност. Комисията твърди, че липсват установени законни източници за придобиването на сумата, на която се иска отнемане, тъй като има несъответствие между доходите, получени от ответницата и бившия й съпруг и техните разходи в проверявания от период - от края на 1984 г. до края на 2008 година.
Цветкова оспорва иска. Тя поддържа възражения, основани на обстоятелството, че е била оправдана по повдигнато й обвинение за извършване на престъпление преди датата 17 юли 2008 година. В отговора на исковата молба се посочва още, че сумата, на която се иска отнемане, е придобита от законен източник на доходи, между които приходи от трудови правоотношения, получено дарение и наследство, продажба на два леки автомобила.
Разглеждането на делото в открито съдебно заседание започна с изясняване на фактите, изложени в исковата молба и в отговора на ответницата. Страните имаха различни становища за началото и продължителността на периода на дължимата проверка за имущественото състояние на ответницата, като съдът определи той да бъде от 20 май 1991 г. до 31 декември 2008 година. Назначена беше съдебно-техническа експертиза за определяне на пазарната стойност на определени обекти от имуществото на ответницата. Следващото заседание е насрочено за 31 октомври от 14.00 часа.
Делото е образувано по реда на отменения Закон за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност. То е изпратено за разглеждане в Добрич с определение на Варненския апелативен съд, след като всички съдии от Окръжен съд - Варна са си направили отвод от разглеждането му, поради факта, че ответникът по иска е бивш съдия от Административен съд-Варна, а преди това от Окръжен съд - Варна. |