Двамата инспектори се представили за семейство, което търси маймунка за дъщеря си. С пазарлък дори успяхме да смъкнем цената до 2300 лв., разказва Жанета Атанасова от инспекцията. Тъкмо тя изиграла ролята на любящата майка. След намесата на криминалната полиция на пишман търговеца е съставен акт, който предвижда глоба от 2000 до 3000 лв., а животинката е приютена в спасителен център.
Преди няколко месеца при подобен сигнал, докато инспекторите тропали на вратата, търговецът успял да пусне на свобода друга маймунка. Тя така и не била намерена, признава Жанета Атанасова. Законът за защита на животните не допуска внасяне, придобиване, продажба, притежаване и отглеждане на полумаймуни и маймуни от разред примати и на диви котки с изключение на зоологически градини и спасителни центрове. Но въпреки това търговията с тях върви.
От 430 вида птици, които живеят у нас, 410 са защитени, твърди Петър Янков. Затова многобройните сайтове, които търгуват с птици, лесно могат да нагазят закона. Според орнитолога последната мода е да се ловува и съответно търгува със защитените дребни соколи. Освен птици в мрежата се продават и всички такъми, необходими за този вид лов. Той обаче е забранен най-малко от два закона. Много чести са нарушенията и с екзотични и редки папагалчета.
В началото на годината бяха спасени над 100 дребни пойни птички от защитените видове като щиглец, скатия, конопарче и др. Пойните птички често се изнасят в Италия, защото там били смятани за деликатес, твърди Янков.
Само преди дни полицията в Бургас спипа и англичанин, който колекционира яйца на редки птици, защитени от законите. Той живее в крайморския град, но се похвалил с колекцията си в интернет. Кралското дружество за защита на птиците във Великобритания незабавно реагирало. Подобно престъпление е регистрирано за първи път у нас, признават от Българското дружество за защита на птиците.
Източник: в. "Монитор"