© Varna24.bg | | Четирима посланици, работили за бившата Държавна сигурност, съдят Министерството на външните работи заради връщането им в София.Дела са завели посланикът в Швейцария и Лихтенщайн Атанас Павлов Велчев, посланикът в Гърция Андрей Караславов, посланикът в Белград Георги Димитров и посланикът в Холандия Златин Тръпков. Всички те са работили в администрацията на президента Георги Първанов.
Това съобщиха от МВнР в отговор на въпрос на Mediapool колко от посланиците, чието агентурно минало бе обявено от Комисията по досиетата миналата година, са завели дела срещу ведомството заради връщането им в София.
Външно министерство бе принудено да прибегне до такава процедура, след като президентът Първанов отказа да се съобрази с решението на правителството и позицията на парламента и да подпише указите за отзоваването на 37 посланици обявени като сътрудничили на ДС.
Външният министър Николай Младенов обяви, че до края на годината всички те ще бъдат върнати.
Атанас Велчев, който е бивш служител в отдел "Протокол" на президентството, обжалва пред Върховния административен съд уведомление от външния министър за прекратяване на служебното му правоотношение заради придобито право на пенсия за осигурителен стаж и възраст.
В жалбата се твърди, че актът е незаконосъобразен, тъй като не отговаря на изискванията за неговата форма, както и че органът по назначаването няма права да прекратява пълномощията на посланик.
Бившият шеф на кабинета на президента Първанов - Андрей Караславов обжалва пред Върховния административен съд заповедта на министъра на външните работи за прекратяване на дългосрочната му командировка поради изтичане на задграничния мандат.
В жалбата се твърди, че актът противоречи на конституцията, съгласно която само президентът има право да освобождава от длъжност ръководителите на дипломатическите представителства.
Със същите мотиви дела срещу МВнР са завели и бившите външнополитически секретари на президента Георги Димитров и Златин Тръпков.
Георги Първанов, който е работил за ДС под псевдонима Гоце, отказа да се съобрази с искането на парламента и правителството и да подпише указите за отзоваване на посланиците с досиета, тъй като това бил опит за лустрация и за чистка.
В момента се очаква решението на Конституционния съд дали промените в Закона за дипломатическата служба, които ограничават работилите за ДС да заемат определени висши постове в системата на Външно министерство, включително и да бъдат назначавани за посланици, отговорят на конституцията.
Съдът бе сезиран от БСП и ДПС. За съдия докладчик по делото бе определен Пламен Киров, бивш съветник на президента Георги Първанов.
Избраният за президент Росен Плевнелиев обаче обяви, че първото нещо, което ще направи след встъпването в длъжност през януари, ще е да подпише указите за връщането на тези посланици.
Източник: Mediapool.bg |