Многопрофилната болница "Сърце и Мозък“ подаде днес сигнал до прокуратурата и КПКОНПИ срещу министъра на здравеопазването
Асена Сербезова поради съмнения за корупция, злоупотреба със служебно положение, търговия с влияние и конфликт на интереси.
Сигналът касае вече отлежалата повече от година в Министерство на здравеопазването преписка по повод проекта за разкриване на високотехнологична болница "Сърце и Мозък“ в София. Всички законови срокове са отдавна изтекли, като все още липсва произнасяне от министерството. От ръководството на лечебното заведение се съмняват, че лично Сербезова задържа разрешението на "Сърце и Мозък“ въпреки заявлението на предишния служебен министър пред Народното събрание, че преписката е "перфектна“.
В "12 без 5“ министърът в оставка Сербезова трескаво издаде цели пет заповеди за нови дейности на УМБАЛ "Софиямед“, "УМБАЛ Пълмед“, "МБАЛ Бургасмед“, "МБАЛ Света София“ и МБАЛ "Света Анна“ за същите медицински дейности, за които "Сърце и Мозък“ чака повече от година.
"Софиямед“, "Пълмед“ и "Бургасмед“ са собственост на Михаил Тиков, известен с контрола си върху Българския лекарски съюз посредством бившия директор на болница "Пълмед“ д-р Иван Маджаров.
Другата болница, получила разрешение, а именно МБАЛ "Света Анна“, е тясно свързана с бившия министър на здравеопазването Петър Москов, който по време на управлението си се прочу с далаверите с ваксини и абсолютния хаос при опитите за въвеждане на пръстов отпечатък в лечебните заведения. Безуспешна и само на хартия остана и провъзгласената от него реформа в здравеопазването.
Трябва да бъде спомената и "МБАЛ Света София“, собственост на семейство Мазнейкови. Самата д-р Валентина Мазнейкова често споменава близките си отношения с министър Сербезова като неин личен гинеколог. Семейство Мазнейкови притежават "МБАЛ Света София“ чрез дружеството "Билдинг хоспиталс" АД.
Така на практика "Софиямед“, "Света Анна“ и "Света София“ получиха по ускорена процедура исканите от "Сърце и Мозък“ дейности и легла за гр. София чрез разрешение от Министерство на здравеопазването, докато преписката на "Сърце и Мозък“ продължава да "стои на трупчета“ с привидния аргумент на Сербезова за липса на необходимост от разкриване на нови легла на територията на София. Очевидно обаче не по този начин стои въпросът, когато подобно искане е направено от други, свързани с властта по един или друг начин, лечебни заведения, които са подали своите искания много месеци след "Сърце и Мозък“. Това не може да не породи основателни съмнения за корупция, търговия с влияние и конфликт на интереси на министър Сербезова, като в този процес винаги има най-малко две страни.