Борислав Цаков: Българинът няма да купува електромобили, докато не станат изгодни
Докато за българина не стане по-изгодно да си купи, да поддържа и зарежда електрически автомобил, той ще предпочита традиционните модели. Това каза Борислав Цаков, спортен журналист и главен редактор на списание "Анто-мото спорт“, в "Денят на Фокус“ по радио "Фокус“. "Продажбата на електроавтомобили в Европа и в България расте като проценти. През 2023 г този ръст, който наблюдавахме всяка година, леко спадна. Най-запалените фенове на електрическите автомобили първи са направили своя избор, през миналата година такива коли купуваха хора, които първоначално вероятно са имали някакви резерви“, подчерта Цаков.
"Европейците са прагмагични хора, а българите сме на първо място сред тях, защото това е икономически обусловено. Ние взимаме решенията за покупка на автомобил много прагматично и не разчитаме на еуфорията“, каза още Цаков. Ние винаги търсим икономическата логика, подчерта той.
"Хората с повече материални възможности могат да си позволят електромобил – но представете си да живеете в 6 микрорайон в "Люлин“, какъв кабел от 6 етаж да спуснете, за да имате запазено на паркинга място, да не направи "услужлив съсед“ някоя "услуга“ на колата ви през нощта. Електроавтомобилът е по-удобен за хората, които живеят в къщи, които могат да си заредят колата в двора“, разясни Цаков.
Електрическият автомобил е с 30% по-скъп от автомобилите на течни горива. На заряд на външна станция такъв автомобил няма да Ви бъде по-изгоден, отколкото ако карате на добър бензинов двигател, подчерта още експертът.
Техническото подобряване на батериите ще помага за увеличаването на пазарния им дял, но преди това има външни фактори – разликата в цената от покупката и зареждането на електромобил е покрита от стимули, които общо взето я компенсират. България е една от 5-те държави в ЕС, които не предлагат никакви съществени стимули за закупуването на електрически автомобил, каза още Борислав Цаков.
"Добрата новина е, че е много вероятно от началото на тази година да се въведат някакви подобни стимули – компенсиране на част от цената при закупуване на електромобил. Европа ни притиска в тази посока. Ако върнете стара кола с лоши емисионни характеристикики, ще можете да се възползвате от подобно стимулиране“, поясни още той.
"Развитието на електромобилите и на хибридните автомобили продължава. Хибридите държат най-голям пазарен дял сред всички останали видове автомобили и не бива да бъдат подценявани. Тунинг хибридите обаче не фигурират в нашето законодателство – това са хибридите, които могат да се зареждат и от мрежата и при работата на двигателя си. Те са междинна стъпка между течните горива и електромобилите. Аз карам такъв автомобил – в града през делничните дни се движа само на ток. Ако през уикенда трябва да премина по-дълги разстояния, ползвам опцията течно гориво“, поясни още Цаков.