"Видяхте - едновременно и президентът Оланд, и премиерът Валс, и бившият президент Саркози декларираха колко важна и стабилна, колко добър партньор е България като страна. Сега трябва да дойдат повече инвеститори и да станем една средноевропейска държава, каквато реално сме и каквато можем да бъдем, с всеобщи усилия", заяви министър-председателят.
"Влизайки в тази сграда, влизаме в историята на световната култура и вече сме признати за световно значима държава в културната сфера", допълни от своя страна министърът на културата Вежди Рашидов.
"Притежаваме шедьоври. Ние сме народ, който лежи върху три култури. Трябва да се гордеем и да имаме повече самочувствие", категоричен беше Рашидов, като добави, че за изложбата вече има и други покани. Тя се реализира благодарение на усилията на екипите на Министерския съвет, министерствата на културата, туризма, икономиката, на външните работи, както и посолството на България в Париж и френското посолство в София.
Вицепремиерът Румяна Бъчварова, която отговаря за хоризонталните политики, в това число и за координацията на политиката и дейностите в областта на културата, придружава премиера Борисов по време на посещението му във френската столица. Това е първа по рода си българска изложба в музея "Лувър".
"Усилията, които полагаме са в посока популяризирането на България чрез нейното древно и уникално културно-историческо наследство. Нека, както външният свят, така и самите ние да преоткрием българската идентичност", поясни вицепремиерът Бъчварова.
Като част от културната програма, която съпътства откриването, до края на юни във френската столица са предвидени редица други български мероприятия, които да представят страната ни и нейната култура и традиции, както и туристическите и инвестиционни възможности.
Премиерът Борисов добави, че ще се разговаря в България да бъде направена изложба от "Лувър"-а.