Правителството обяви икономическите мерки, които ще бъдат предприети във връзка с извънредното положение заради коронавируса у нас.
Основните са обобщени в четири точки, обяви на пресконференция в Министерския съвет премиерът
Бойко Борисов. Общо 4,5 млрд. лв. ще бъдат мобилизирани за преодоляване на трудностите, свързани с кризата.
Правителството отделя половин милиард лева за увеличените разходи за заплащане за системите на Министерството на здравеопазването, Министерството на отбраната и Министерството на вътрешните работи.
"Заделени са 0,5 млрд. лв., които на практика служат за гаранция на бизнеса да вземат капитали в размер на 2,5 млрд. Ние гарантираме тези кредити", каза Борисов.
200 млн. са насочени към възможности за безлихвени потребителски кредити до 1500 лв. на лица, които са в неплатен отпуск при запазване на трудовите правоотношения.
"Разходи за изплащане на помощи за запазване на работните места в засегнатите сектори – схемата 60:40. 60 – държавата, 40 – работодателят, ако не уволняват работници, които мисля, че ще надминат 1 млрд. лева“, каза още министър-председателят.
Отлагат се плащанията на данъци до 30 юни, което ще намали средствата в хазната с над 600 млн. лева, каза премиерът. 50 млн. лв. ще бъдат гласувани и за великденски надбавки пенсионерите, заяви още премиерът. Поставен беше и въпросът за туризма у нас.
"Зимният туризъм приключва обикновено в средата на март. Те, големите пари в туризм,а вече са ги взели, вече имат "мазнинка“, макар че е вярно, че този сняг не може да го ползват – въпросът е какво ще правим с летния туризъм. Две са ни целите – да запазим възрастите хора и тази относителна свобода на движение, която ни позволява икономиката да съществува и да не затваряме предприятия“, каза още Борисов.
Министърът на финансите –
Владислав Горанов, обясни какви са вариантите за хората, които са останали без работа или изпитват затруднения на работното място заради създалата се криза.
"Тези граждани, които довчера са работили и имат осигурителен доход и осигурителен принос към системата, попадат веднага в обхвата на риска безработица, който е покрит социално-осигурен риск и то не за месец или два. Тези български граждани, които са социално-слаби продължават да си ползват системата на социална закрила. Тези български граждани, които заедно с работодателите си се опитат да запазят правоотношенията си в следващите няколко месеца, но по повод кризата изпитват затруднения, техният работодател ще получи помощ от държавата, за да ги запази и да получат 100% възнаграждения“.
Относно отлагането на плащането на данъците до 30 юни министърът на финансите припомни, че с извънредното законодателство бе отложено и плащането на корпоративния данък. Той обаче подчерта, че ДДС и осигуровки продължават да се плащат, както досега, защото се плащат от хората и не са облекчение за бизнеса.
"Ние като правителство и аз самия се ръководим от следното правило – да спасим живота на възрастните и да осигурим работата на младите. Има една артерия. По нея в момента тече стопанско-икономическият живот на страната. Затова ние толкова ревниво пазим да могат хората да отидат и да не затворят предприятия. Когато говорим сериозно, трябва да премем мерките сериозно. Единственото правилно е разстоянието, социалната изолация, единственото – доказано. Затова създадохме КПП-тата. Затова издадохме декларацията“, каза Борисов.
Той посочи още, че счита за несериозно да се говори за изчерпан капацитет в болниците при положение, че държавата плаща от бюджета за 360 болнични заведения.
Премиерът добави, че е убеден, че Националният оперативен щаб се справя отлично.
"Нямам една забележка към тях. А мисля, че и обществото. Българският народ, когато започне да пуска шеги с някого, значи той е значим човек. Щом толкова шеги с проф. Мутафчийски и с неговите колеги има, значи най-малкото са взели вниманието на хората", каза премиерът.