© Bulfoto | | Турската държава не може да претендира дори за един пирон от бившите мюсюлмански имоти в България, заяви директорът на НИМ проф. Божидар Димитров. Той припомни, че веднага след обявяването на Независимостта през 1908 година България се е разплатила с бившия си сюзерен - Османската империя, за всички инфраструктурни и стопански съоръжения, останали на наша територия.
"Що се отнася до религиозните компоненти, които днес наричаме културно-историческо наследство обаче, въпросът също е бил решен законодателно преди 104 години, добави историкът. На 6 април 1909 г. 14-то НС решава българските мюсюлмани да се управляват по демократичен, изборен начин от тяхна собствена, но национална, отделна от ислямския халифат структура, каквато днес е Мюфтийството", обясни Божидар Димитров.
Според него за някои имоти, включително и пловдивската Баня Старинна, изоставени сгради, джамии и други, по-скоро хипотетично биха могли да настояват от Главното мюфтийство, макар че и те нямат съдебни шансове, с оглед направените няколко такива опита.
Подобен обаче е проблемът и с имотите на БПЦ, която например няма нотариален акт дори за храм като "Александър Невски", каза шефът на НИМ.
Недопустимо е в наши дни друга държава да предявява претенции за някакво историческо наследство в България, категоричен бе Божидар Димитров. В противен случай по тази абсурдна "логика" и Египет би могъл да претендира за нещо у нас, понеже той също е бил вековна част от Османската империя, иронично коментира проф. Божидар Димитров.
Източник: БНР |