Това сочи анализ на 248 вълнолома, буни и дамби. Експертите установили и че само 1/3 от съоръженията са отразени в кадастъра. Инженерно-техническа експертиза показала, че 61 от брегоукрепителните съоръжения трябва да се ремонтират.
170 имат нужда от по-малки ремонтни работи. Едва 17 са в много добро състояние. "Всички съоръжения са от 70-те и 80-те години на 20 век. Основните причини за лошото им състояние е немарливата поддръжка в годините", обобщи Николов. Той допълни, че някои от вълноломите се ползвали неправомерно като лодкостоянки.
Така е в Каварна, Кранево и Ахелой. По южното Черноморие имало неправомерно изградени съоръжения пред хотели. Констатирани са 15 такива случая в Св. Влас, Приморско, Черноморец и Созопол.
Хотелиери насипвали камъни, за да се образува плаж напълно незаконно. БДЧР е предала констатациите си на РДНСК, за да ги премахне. От 27-те пострадали от тазгодишния февруарски щорм съоръжения до момента са ремонтирани само вълноломите на резиденция "Евксиноград" и на Приморско.
Източник: Днес +