Българите свиха летния отдих до 4 дни, които изкарват с бюджет от около 300 лв. за път, настаняване и прехрана. Това сочат данни на представители от туристическия бранш.
По думите им финансови ограничения за нашенците ги карат да посещават морето по-скоро като традиция, отколкото за ваканция. Тъй като пакети за толкова кратки ваканции не съществуват на базата на all inclusive, хората предпочитат настаняване в квартири и апартаменти, пазаруват си от супермаркетите и си готвят сами.
Едва около 15 на сто от нашенците са настанени в елитните хотели по нашето Черноморие. Иначе стаите са заети на 100% до трета и дори четвърта линия навътре от брега, но само с организирани чужди туристи, които идват у нас с чартъри. За хората, чиято почивка е 10 работни дни, продължението след краткото море е с бюджет от около 200 лв. на човек за още пет дни на планина, най-често в малки семейни хотели, които са изградили и минибасейни, отлични за разхлаждане през деня. Според неофициални анкети българите се дърпат от родното море заради високите цени на качествените места за настаняване, които по оферти не отстъпват на испанските, гръцките и португалските курорти. В същото време цените на храната по заведенията са около 5-10 пъти по-високи от тези във вътрешността на страната. Усещането, че ги лъжат постоянно, превърна българските летовници в сърдити и подозрителни хора, които не вярват на уверенията, че получават качествена услуга, коментира собственик на туристическа агенция. За настоящото лято броят на българите, избрали цял пакет за почивка у нас, е спаднал с една четвърт спрямо предходното лято. В същото време с над 50 на сто се е увеличил броят на нашенците, избрали ваканция в Гърция - на първо място, в Турция, като количеството хора се увеличава през септември и октомври, а също в Хърватия и Испания. Дори когато цените в чуждите държави са по-високи с около 10-15 на сто спрямо българските, хората все повече държат на качеството, на доброто обслужване, на коректните цени.
По данни на Евростат от края на 2012 г. българите са четвърти сред 27-те страни - членки на ЕС, по харчене на средства за ваканционни пътувания и туризъм. Според цитираните факти българите харчат средно по 2100 евро за почивката си.
По данни на националната статистика за второто тримесечие на 2012 г. пътуващите българи са похарчили общо над 220 млн. лева, като близо 90 млн. лева са били за дестинации в ЕС за храна, настаняване, транспорт и други разходи.
Само през август общо над 420 хиляди българи са пътували в чужбина като половината от тях са предпочели страни от ЕС. Най-силен е бил потокът към Гърция с над 70 хиляди души.
Проверка установи, че през 2013 г. цените на хотелските услуги по морето са повишени с 15-30 на сто, като нищо в условията, които се предлагат, не е променено. Така за тризвезден хотел на първа линия, който през август 2012 г. е струвал 530 лв. за седмица, сега плащате почти 900 лв. за същия период. Туроператори коментират, че хората, които могат да си позволят разход от над 1400 лв. за седмица, вече не остават в България.
В същото време компаниите за микрокредитиране също отчитат спад в заемите за летуване. През 2012 г. около 3 хиляди души са изтеглили такъв кредит, а тази година не надхвърлят 1600 души.
Източник: в. "Монитор"