© Varna24.bg | | Проучване на Световната банка сочи, че България е лидер в Европа по загуби на вода с над 50 на сто. Дори в Румъния са малко по-добре от нас, защото старите им водопроводи са строени по-качествено. Това стана ясно по време на форум за възможностите за за бизнес и партньорство във водния сектор, проведен в София вчера."В трите най-големи града на Кипър загубите на питейна вода са към 20% и се инвестира в програми за намаляването им, защото водните ресурси на страната са малки", каза за "Монитор" Бамбос Караламбос, експерт от Miya Water.
Според Рикардо Гимараеш от португалската фирма EPAL в столицата Лисабон загубите на вода са понижени от 2002 до 2012 от 25% на 9%, а в периода след 1992 г. за подобряването на водоснабдяването в страната са били инвестирани 9 млрд. евро.
В България няма да се въвежда двустепенна цена за питейната вода с по-евтини кубици, която да стимулира по-ниското й потребление. Отказът е по препоръка на Световната банка (СБ).
Идеята бе лансирана преди време от екоминистерството и предвиждаше по-малко да плащат за вода по-пестеливите домакинства, а потреблението над определено ниво да се фактурира по значително по-скъпо.
"В момента консумацията на вода в страната е на минимума и няма нужда да се въвеждат ограничителни мерки", каза служебният зам.-министър на строителството Добромир Симидчиев. "Повечето дружества отчитат по около 100 л на човек на денонощие. Според анализа на СБ понижаването на консумацията може да влоши нещата", добави той.
По повод на решението на КЗК за премахване на солидарната отговорност на абонатите на ВиК дружествата той каза, че ще съобрази с него. "Трябва и ДКЕВР също да направи нормативни промени, които да са задължителни за всички дружества", поясни зам.-министърът.
Дългоочакваната стратегия за развитие на водния сектор у нас ще се публикува след одобряването й, като тя ще е е набор от около 40 комплексни мерки за подобряването на състоянието на ВиК сектора у нас, стана ясно вчера. Тепърва обаче ВиК асоциациите трябва да съгласуват и одобрят 51 генерални плана за развитие на сектора по места. Досега в строителното министерство са предадени около половината от тях. От МРРБ очакват всички да бъдат предадени до края на май, въпреки че срокът за това е 30 юни. Ползата от тези планове е, че няма да се работи на парче, а всички проекти ще се интегрират в една система и ще се инвестира в цяла България. Въпросните планове трябваше да са готови още през 2007 г.
Източник: в. "Монитор" |