В българина все още не се е зародила културата при проблемни ситуации да търси специализирана помощ. В много случаи обаче нерешените проблеми водят до депресии и желание за слагане на край на живота. Именно това е и
причината през последните месеци да станем свидетели на толкова много самоубийства.
"Да, има масова истерия. То си има хора, които са видели или така някакси насърчени, че други дават тон за песен и те също реализират неща, които на тях им стоят по някакъв начин като импулс. Този импулс би могъл да бъде един знак на отчаяние и има такива случаи. Този мъж дето в Раднево се самозапали в знака на отчаяние", обясни Светозар Димитров-психотерапевт.
Подобен е случаят при Пламен Горанов, който се самозапали във Варна. Там обаче се забелязва и нотката на агресията и жертвата.
"Има нещо, което се нарича в психологията идентификация с агресора и приемане на себе си като жертва, за да може да страда агресорът. т.е. аз мразя властта, мразя ги, мразя другите фигури, които изглеждат такива мои душмани и всъщност, аз унищожавам себе си, за да им навредя на тях", добави Светозар Димитров-психотерапевт.
Психолозите от България настояват да се създаде психологическа база у нас, която да бъде достъпна за всички и при най-малкия проблем хората да търсят помощ там.
"Но за целта обществото много е важно да инвестира, да създаде тази база, тази база от звена - така че гражданите да имат места за първична помощ, където могат да се обърнат към компетентен психолог", каза още Димитров.
На срещата в Бургас психолозите разискваха въпроса и с жертви на домашно насилие, както и проблемитe при аутистите.
Източник: БНТ