Мултиплексите са мрежови оператори, които трябва да разпространяват телевизионните програми по цифров път след спирането на аналоговата телевизия през 2015 г. Чрез тях българите ще получават безплатно 40 до 60 тв програми.
България е заплашена от налагането на огромни парични санкции, начислявани за всеки ден до отстраняване на нарушението. ЕК ще се произнесе за последния етап от процедурата по несъответствие на следващото си заседание по инфринджмънт процедурите през ноември. Ако дотогава България не е започнала процедура за отмяна на конкурсите, ЕК ни вкарва в съда. София още не е получила официално становище от Брюксел, за да не се влияе на резултатите от предстоящите избори.
Министърът на транспорта Ивайло Московски и заместникът му Първан Русинов вече са уведомени, че Брюксел ще заеме остра позиция по казуса с мултиплексите и изтеглянето на аналоговата ефирна честота за Софийска област, която трябваше да бъде дадена на ТВ "Европа". Ефирът обаче бе предоставен неправомерно на БНТ за регионална тв програма.
Московски и Русинов са участвали на среща в директората по конкуренция, на която им е било обяснено, че страната ни е съвсем близо до съдебно дело и че сме изчерпали възможностите за увъртане по скандалните процедури. От министерството на транспорта потвърдиха за срещата в Брюксел, но отказаха да коментират подробности от разговора. Все още директоратът по конкуренцията не ни е изпратил становище по последните ни обяснения, обявиха от ведомството на министър Московски.
Еврокомисията следи казуса с мултиплексите от миналата година. През лятото Брюксел поиска за първи път обяснения от България. След като получи незадоволителни отговори през май т. г., срещу София стартира процедура по несъответствие с правилата на общността.
В случай че Съдът на европейските общности в Люксембург потвърди мнението на Европейската комисия, че България е раздала незаконно цифровия ефир, то страната ни е заплашена от плащането на огромни глоби. Според източници хазната ще трябва да плаща между 20 000 и 200 000 евро за всеки ден до отмяната на конкурсите, които бяха организирани от Комисията за регулиране на съобщенията. Процедурите са направени при непрозрачни условия и в тях необосновано са били включени дискриминационни изисквания пред някои от заинтересованите от участие компании, пише в последното писмо от Еврокомисията до министерството на транспорта с дата 18 май т. г.
През 2009 г. по време на управлението на тройната коалиция първите две големи парчета от мултиплексната баница бяха отчупени от словашката компания "Тауърком" (две честоти) и латвийската "Хану Про" (три честоти). Тогава от конкурса бе отстранена мощната компания ORS, тъй като има дял в австрийската национална телевизия ORF.
При избора на "Тауърком" и "Хану про" бе загадка кой точно стои зад чуждите инвеститори. После мистерията започна да се разплита.
БТК ("Виваком") продаде 50% от Национално управление "Радио-телевизионни станции" (НУРТС), което държи мрежата за национален аналогов тв пренос на кипърската офшорка "Манселорд Лимитид" срещу впечатляващата сума от 57 млн. евро. Оказа се, че в България фирмата се представлява от собственика на Корпоративна търговска банка (КТБ) Цветан Василев. След това дойде и новината, че новосформираното дружество "НУРТС България" е придобило "Тауърком", сиреч и собствеността на първите два мултиплекса у нас.
Медийни спекулации свързват Цветан Василев и с "Хану про", вероятно защото именно неговата банка осигури банковата гаранция за латвийската фирма. Но юридически връзка не може да бъде доказана.
Миналата година и правителството на Бойко Борисов се отчете към "Хану про" - даде й и последния т. нар. обществен мултиплекс, на който трябва да се разпространяват програмите на БНТ и БНР. В момента резултатите от този конкурс се обжалват във Върховния административен съд.
Източник: в. "Труд"