България преговоря с ЕК за въвеждане на еврото като паралелна валута

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
23:00 / 28.06.2023
1024
България преговоря с Европейската комисия и Европейската централна банка за въвеждането на еврото като паралелна валута у нас. Това съобщи финансовият министър Асен Василев,  съобщава БНТ.

Това означава, че докато влезем в еврозоната ще можем да избираме например, дали да получаваме заплатите в евро или в левове. Както и физическите лица ще могат да избират една от двете валути дали да извършват сделки.

Знаем, че засега перспективата пред страната ни да влезе в еврозоната е началото на 2025 година. Изоставаме заради неизпълнението на критерия за инфлация, както и с приемането на специалното законодателство.

Еврото и лева да се използват като паралелна валута и за разплащания от гражданите.

"В момента сделките, които са на физически лица като крайни продажби, заплати, по закон се извършват само в лева. Нека да си проведем всички разговори с ЕЦБ и ЕК и ако има промяна по плана за еврото, тя ще бъде своевремнно коментирана", каза Асен Василев, министър на финансите.

Синдикатите настояват всичко да се съгласува с ЕЦБ и Еврокомисията.

"Със сигурност ще има някакво сътресение, но то дали ще бъде сега или по-нататък от него няма как да избягаме, но в в това е опасностна, ако го направим на своя глава", заяви Димитър Манолов, президент на КТ "Подкрепа".

Бизнесът е положително настроен към еврото, но очакват разговори с финансовото министертво.

"Всички действия, които се предприемат във връзка по-бързото въвеждане на евтрот в БГ, бг бизнес ги подкрепя. Добре е че се водят разговори с ЕЦб, но тези разговори следва да се водят и с бг бизнес, доколкото има редица проблеми във връзка с организацията на производствените процеси, бизнес софтуера и дори и фискалните устройства. Не е ясно дали може да работи по начин, по който да приема плащания в две валути едновременно. Вие, ако отидете в магазина, ще можете ли да платите с 10 лв и 5 евро едновременно?", заяви Станислав Попдончев, заместник-предсeдател и главен финансов директор в БСК.

"Предимствата обаче преобладават над недостатъците, затова защото ще имаме по-лесен достъп до кредити, по-ниски лихви по тях, самите трансакционни разходи по сделките, знаем, че повече от половината търговия на България е в ЕС", коментира Цветан Симеонов, ротационен председател на АОБР за 2023 г., и председател на БТПП.

Работодателите очакват поне шест месеца подготовка преди въвеждането на промените. България отговаря на критериите за нисък дълг и бюджетен дефицит, но все още не покрива изискването за инфлация, обясни финансовият министър.

Виж коментарите (0)

Още по темата (1):
17.01.2023 Ивайло Шопски: Кампанията на "Възраждане" за еврото подвежда хората
Още новини от Национални новини:
Политолог: Българското общество разрушава основния консенсус – де...
Антон Златанов: Успяхме да притворим вратата на нелегалната мигра...
Тома Биков: Ако утре изберат Силви Кирилов, "Да, България" ще се ...
Политическите сили в парламента са декларирали съставите на парла...
Пореден инцидент с електрическа тротинетка, жена е в болница
Д-р Мирослав Ненков за политическата ситуация в страната: Някак с...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).