Споразумението за заема беше подписано през 2008 г., а кредитът е 37 млрд. японски йени, или 640 млн. лв. по сегашния курс. Строителството на новите терминали обаче не е започнало. В момента тече гратисният период по заема, чието изплащане трябва да започне през 2015 г.
Правителството обаче е решило да се откаже от него заради проблемите на "Пристанище Бургас" и държавното предприятия "Пристанищна инфраструктура" с изплащането на друг заем от Японската банка. Той е за изграждане на нов терминал за насипни товари на порта в Бургас. Размерът му е 4.3 млрд. японски йени (247 млн. лв.) и е отпуснат през 1998 г. Терминалът обаче беше построен миналата година и в момента почти няма работа.
Според доклада на министерството на транспорта "Пристанище Бургас" и предприятието "Пристанищна инфраструктура" трудно обслужват заема и не могат да съберат пари за вноските. Пристанището, чиито собствен капитал бил отрицателен, дори теглило други заеми, за да погасява този към Японската банка. "Пристанищна инфраструктура "изразходва значителен финансов ресурс за покриване на вноските и ще бъде във финансова загуба до окончателното изплащане на заема през 2028 г.", пише в доклада на министерството.
Проблем при изплащането на вече усвоения кредит било и това, че е в йени, което не позволявало на "Пристанищна инфраструктура" да планира годишна инвестиционна програма, а "Пристанище Бургас" - реалистичен бизнес план. Курсовите разлики във валутата на заема допълнително го оскъпявали. Пристанището покрива близо 56 млн. лв. от кредита, а "Пристанищна инфраструктура" - 191 млн. лв.
За да се реши проблемът с празния терминал и с изплащането на заема, преди две седмици правителството взе решение съоръжението да бъде отдадено на концесия за 35 години.
Източник: в. "Дневник"
Още по темата (228): | |