Министерският съвет прие Национален план за действие за насърчаване производството и ускореното навлизане на екологични превозни средства, включително на електрическата мобилност, в България за периода 2012-2014 г.
Целите и действията в плана са групирани в няколко основни области: стимулиране производството на електрически и други екологични превозни средства в България, включително на окомплектоващи изделия и части за тях; стимулиране на научноизследователската и развойната дейности за развитие на екологичните превозни средства и системи за зареждане, като се осигури финансова подкрепа за насърчаване на изследванията в нови технологии и материали, свързани с развитието на устойчива мобилност; стимулиране на потреблението и търсенето на новите екологични превозни средства; ускорено изграждане на зарядна инфраструктура за ЕПС и ХПС; повишаване на осведомеността и капацитета на заинтересованите страни и населението за същността, целите и ползите от развитието на устойчива мобилност; насърчаване развитието на устойчива градска мобилност чрез улеснения за гражданите и градско планиране, за да се стимулира развитието на електрическата мобилност в градовете.
На базата на Закона за насърчаване на инвестициите се предвижда насърчаване на инвестициите в производство на електрически и други екологични превозни средства чрез въвеждане на по-ниски прагове за клас инвестиция и допълнителни стимули за приоритетни проекти. По отношение на иновациите ще бъде въведена нова регулативна рамка за инвестиционния процес. Националният иновационен фонд ще се превърне в институция за провеждане на дългосрочна иновационна политика.
По ОП "Конкурентоспособност" е осигурена финансова подкрепа за развитие на стартиращи иновативни предприятия, за внедряване на иновативни продукти, процеси и услуги, а по Норвежката програма за сътрудничество е в процес на подготовка осигуряването на финансова подкрепа за стимулиране на еко иновациите и иновативни производства в сектора. Предвижда се да бъдат въведени всички изисквания за стандартизация на електрическите съединители за зареждане и техническа съвместимост, за електробезопасността и електромагнитната съвместимост и др.
В плана се предвижда въвеждане на инструмента "зелени" обществени поръчки, при които обществените поръчки са с екологични изисквания, както и предприемане на действия за проучване и анализ на възможностите и въздействията от въвеждането на преференции за годишния данък на автомобилите в зависимост от екологичните характеристики на превозните средства; въвеждане на преференциални такси при първоначална регистрация и регламентиране на категориите ЕПС и ХПС; ускорено изграждане на зарядна инфраструктура за ЕПС и ХПС.
Развитието на електрическата мобилност се вписва изцяло в модела за икономическо развитие на страната, според който устойчивият растеж ще се базира на сектори с висок интензитет на иновациите. Навлизането на електромобилите ще осигури изпълнението и на приетите цели в областта на климата и енергията. Екологичните превозни средства ще гарантират устойчиво бъдеще на транспорта и ще намалят неговата зависимост от изкопаемите горива. Така ще намалеят емисиите на парникови газове, съществена част от които се дължат на този сектор.