Българските ученици ще работят с говорещи учебници
Първите говорещи електронни учебници у нас вече са на разположение на учениците от 1-ви до 4-ти клас, съобщиха от издателството.
"В електронните ни учебници и досега имаше много звукозаписи, но това е нещо иновативно. Говоренето не е в резултат на записан човек в студио, а се осъществява компютърен прочит с помощта на изкуствен интелект. Гласът трябва да е 96-97% както когато текстът е прочетен от човек“, обясни пред Радио София Владимир Кръстев, директор на "Просвета Либри“ - дружеството, което отговаря за електронните ресурси на платформата е-просвета.
Възможността може да се приложи например от дете с увредено зрение или от първокласник, който още не може да чете. След натискане на бутон, той чува условието на задачата и може да я изпълни.
Първите говорещи учебници са по български език и литература, математика, родинознание, околен свят, човек и природа, човек и общество.
От ден на ден съдържанието на платформата се обогатява.
Самото генериране на звук на базата на текст не е нещо непознато, но идеята за локализацията и за правилното звучене на български език, както и иновативният софтуер е на Радостин Чолаков, ученик от Х клас в пловдивската Математическа гимназия. 16-годишното момче се занимава с програмиране от ранна възраст и вече има зад гърба си множество отличия, спечелени състезания и успешни проекти.
"Самата платформа и всичките инструменти в нея целят да подпомогнат както децата и родителите, така и учителите“, подчерта още Кръстев.
Той съобщи новината, че издателството за пръв път в България пуска аудиоучебници, като начало – за седми кла:
"Записите там са направени от професионален диктор. Децата могат да ги слушат или преговарят, например докато отиват на училище в автобуса или в колата, дори по време на разходка.“