Българският шофьор масово минава на газ. Така поне показват данните на националната статистика. Според тях през юли тази година на вътрешния пазар е доставен с близо 40% повече пропан-бутан в сравнение с юли 2011 г. Точно толкова е увеличението и спрямо юни 2012 г.
Макар и по-скромно, но увеличение с 14% на годишна база се отчита и за доставките на безоловния бензин. В същото време данните за дизеловото гориво сочат, че доставките му този юли са паднали с 5,1% в сравнение със същия месец на миналата година.
Така на практика данните на НСИ отчасти потвърждават тенденцията, че все повече хора предпочитат да оборудват автомобила си с газова уредба. Нещо, което става все по-актуално заради покачващите се цени на горивата предвид нестабилната ситуация на международните пазара и страха от война с Иран. За сравнение в момента масовият бензин се продава на цени от 2,77 до 2,79 лв. за литър, а пропан-бутанът - за 1,27-1,30 за литър. Очакванията са обаче от септември цените отново да тръгнат надолу, стига да няма извънредни ситуации в света.
Любопитен факт от статистиката на НСИ е, че производството на пропан-бутан у нас не се е променила през този юли в сравнение с предходния. Това означава, че сериозният ръст на доставките от близо 40 на сто се дължи основно на внос. Въпреки спада на потреблението на дизел неговото производство за същата една година нараства с почти 30 на сто. Производството на безоловен бензин пък скача с близо 18 на сто.
При производството на електроенергия обаче се отчита спад от 4,8% в сравнение с юли 2011 г. За същия период обаче доставките на ток до пазара са нараснали с 3,4%. През юли спрямо юни обаче ръстът в производството на ток е внушителен - с 15 на сто до 4 млрд. киловатчаса. Това според експертите се дължи на големия брой нови мощности за производство на зелен ток, които влязоха в производство в рамките на няколко месеца в началото на лятото. Именно заради тях поскъпна и крайната цена на електричеството за бита с 13%.
Немалко е увеличението и при производството на въглища - със 7,5% на годишна база и с 64 на сто на месечна. Подобни са процентите на увеличението и за доставените до пазара количества, като те се дължат на факта, че в момента ТЕЦ-овете попълват запасите си от гориво за зимата.
Източник: в. "Монитор"