© Varna24.bg | | Арктическият студ отключи бум на инфарктите. За по-малко от половин година броят им се е повишил с близо 12%, като най-много са отчетени през януари и основно в най-студените дни. Това показват данните от националния електронен регистър на инвазивните процедури. До 935 е скочил броят на инфарктите през първия месец на годината. През декември те са били 842, а през ноември миналата година регистрираните случаи са 893.
Само за три месеца рязко се е увеличил и броят на пациентите, на които се е наложило по спешност да им бъде поставен стент, който да спира запушването на кръвоносните съдове. През ноември те са били 1581, през декември - 1663, а през януари - 1948 души.
Специалистите са единодушни, че в последно време инфарктът все по-често покосява и млади хора дори под 30-годишна възраст.
Основните причини са ниските температури, непознати у нас от години, и продължителният студ, каза за "Монитор" завеждащата кардиологичното отделение на Националната кардиологична болница проф. Нина Гочева. При продължително застудяване се повишава кислородната консумация, което е твърде опасно за пациентите със стенокардии, както и за хипертониците, чиито състояния също се обострят при такива метеорологични условия. Студът свива много кръвоносните съдове, разясни водещата кардиоложка. Тя подчерта, че на тази причина се дължи и увеличеният брой на инсулти в последните седмици у нас.
Като рисков фактор за повишаване на случаите на сърдечно-съдови заболявания през зимата, тя посочи и нездравословните навици на българина.
Твърде честата употреба на месо, високомаслени млека и сирена, солените туршии, кисело зеле и домашните наденици, в комбинация с употребата на алкохол и обездвижване, довеждат неизбежно до сърдечносъдоби заболявания, категорична бе проф. Гочева.
Тя уточни, че триглицеридите в тези продукти са в основата на всеки инфаркт. По думите й не само затлъстяването, но и наднорменото тегло и хипертонията имат директна връзка при пациенти с повишена телесна маса. Според нея всеки килограм е отговорен за един милиметър живак кръвно налягане над нормалното. Ако сте 100 кг и отслабнете до 90 кила систоличното ви кръвното налягане ще спадне с 10 милиметра живак например, изчисли проф. Нина Гочева и препоръча здравноосигурените да не пропускат профилактичните прегледи. Задължително било също така мъжете и жените да си правят всяка година т. нар. липиден профил, който се поема изцяло от здравната каса.
Източник: в. "Монитор" |