Бум на недоносени бебета

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (4)
09:31 / 07.01.2012
993
Все повече бебета у нас се раждат под критичното тегло от 1,5 кг. Това показват предварителните данни на световната организация за закрила на децата УНИЦЕФ.

Нейните български представители ще представят след седмици специален анализ за положението на децата и жените у нас. В него те отбелязват няколко тревожни тенденции, свързани главно със здравния статус на българчетата. Децата на България не са здрави, образовани и щастливи колкото ни се иска и колкото заслужават, твърдят в анализа авторите му Боян Захариев и Илко Йорданов.

Според тях от 2007 г. се забелязва отчетлива тенденция на бял свят да се появяват все повече недоносени бебета с критично за оцеляването им тегло. Само за последните 3-4 години броят им се е увеличил с една четвърт.

През 2010 година бебетата под 2,5 кг тегло са били 8,7 на сто от всички живородени и са с цели 2,7 на сто над показателя, който нашата страна си е поставила да достигне.

Освен че увеличава риска за оцеляване на бебето, критичното тегло крие опасност и за бъдещи здравни проблеми.

Според д-р Румен Велев, акушер-гинеколог в столичния родилен дом "Шейново", сред основните причините за преждевременното раждане са лошото хранене на бременните инфекциите, растящите случаи на многоплодна бременност заради увеличаването на процедурите ин витро, а така също и ражданията от жени в критичните групи - под 18 години и над 35 години.

Анализът напомня, че България оглавява негативната класация в ЕС по невръстни родилки. В сравнение с останалите държави от Централна и Източна Европа родилките под 20 години у нас са между 2,5 и 9 пъти повече от средното там. Освен това през последните две години отчетливо се увеличават малолетните и непълнолетните родилки.

От 1998 г. до 2009 г. почти 15 000 българчета са родени от майки, ненавършили 16 години. Според авторите на анализа при една трета от тези деца майките им нямат дори 15 години.

За близо 60 000 хлапета, родени от невръстни родителки, рискът за здравето, а и за отглеждането в нормална среда е очевиден.

Известен е също и фактът, че българските показатели за детска смъртност са най-неблагоприятните в ЕС. През 2010 година тя достигна 9,4 промила, като дори в съседна Румъния е по-ниска. Нашата страна си е поставила за цел да снижи този показател до 7%.

Според УНИЦЕФ значителен е и броят на децата с увреждания - за последните 10 години средногодишно 3,5 на хиляда деца се оказват с различни отклонения. В момента социалното министерство изплаща помощи за отглеждането на 24 332 деца инвалиди.

Над една трета от бъдещите майки не посещават лекар в началния период от бременността си, показват предварителните данни на УНИЦЕФ. Това в много случаи увеличава риска както за майката, така и за живота на самото дете. За три години, в които е проведено наблюдение, бременните, поети още в началните месеци под наблюдение, са едва 60%. Според авторите на анализа обаче показателите в различните региони на страната са доста различни. Там, където има компактно ромско население, по показателя за детската смъртност в 8 области данните превишават средните за страната. Става дума за Сливен, Стара Загора, Монтана, Плевен, Шумен, Търговище, Разград и Пловдив. В Ямбол, Разград, Силистра и Сливен по-малко от половината бременни пък са под лекарско наблюдение.

Източник: в. "Монитор"


Виж коментарите (4)
Още новини от Национални новини:
Абсурдна ситуация: Заради протеза у нас искат да отнемат категори...
ДАНС: В България не са внасяни, изнасяни или произвеждани комуник...
Скок на болните от COVID-19: За какви симптоми трябва да внимавам...
Катастрофа на АМ "Тракия"!
Теглят с жребий серийните номера на машините за гласуване на пред...
Мохамед Халаф: Влизаме в нова война


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).