Дни след като новоназначеният председател на ДКЕВР Юлиана Иванова подаде оставката, примерът й са последвали и останалите шестима членове на регулатора. Те са подали оставката си в Министерски съвет, който също в момента е в оставка, и не е ясно дали тя е приета. Докато не бъдат избрани нови членове на ДКЕВР, комисията ще продължи работа в същия си състав.
Новината за оставката идва на фона на масовото недоволство срещу монополите и високите цени на електричеството. Миналата седмица ДКЕВР започна процедура за отнемане на лиценза на чешкия монопол ЧЕЗ у нас. заговори се и за възможно намаляване на цената на тока. Министър-председателят в оставка Бойко Борисов обяви, че е възможно тя да бъде коригирана надолу с 8% от 1-ви март. Регулаторът коментира, че обсъжда различни варианти и за момента няма решение по този въпрос.
Междувременно ДКЕВР разпространи официално съобщени, в което показва, че към общественото обсъждане за повишаване цената на ток от миналата година е имало слаб интерес. Едва 3 от общо 11 поканени институции и неправителствени организации са присъствали на дискусията.
Това са Комисия по икономическата политика, енергетика и туризъм към НС, Конфедерация на независимите синдикати в България, Асоциация на топлофикационните дружества. От публикуваната информация става ясно и че на срещата на на 12 юни 2012 година не е имало представители на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.
Още по темата (341): | |