Водеща е консултантска фирма CINESI от Испания, а останалите партньори са от Австрия, Швеция, Италия, Португалия, Малта, Кипър, Полша и България. От българска страна проекта се реализира от клуб "Устойчиво развитие на Гражданското Общество" в сътрудничество с ТПП Добрич.
Целите на проекта са намаляване с 10 процента на пътуванията с автомобили, като в същото време с 5 на сто да се увеличи използването на електрически превозни средства; създаване на условия за по-добра градска мобилност, както и намаляване на замърсяването на въздуха, сподели доц. Лучия Илиева, ръководител на клуб "Устойчиво развитие на ГО".
Според реализаторите на проекта, мобилността в туристическите зони може да бъде много по-устойчива, ако посетителите използват по-малко собствени или наети автомобили. Проектът цели да докаже, че поведението на туристите подлежи на промяна. Добруджанското Черноморие е избрано като дестинация, тъй като е недостигнато от масовото строителство, зоната е богата на културно-исторически обекти, има възможност за развитие на различни видове туризъм, богата флора и фауна, уточни доц. Лучия Илиева.
На местно ниво предстои разработване на интегрирани информационни пакети за туристите, с подробно описание на атракциите в региона и транспортните връзки между тях, и създаване на наръчник за устойчива мобилност за региона. В рамките на проекта ще бъдат обучени 80 души, планира се увеличение на броя на пунктовете за продажба на билети за обществен транспорт и оптимизация на транспортното обслужване в региона. Ще се работи в посока подобряване на туристическа информация. От дейностите по проекта ще спечели и местното население, защото ще се подобри достъпността в региона и респективно - атрактивността на дестинацията.
Туристите трудно се ориентират в транспортната схема в района, поради липса на информация, а нередовният транспорт между Албена, Балчик и Каварна ги принуждава да ползват личните си автомобили за придвижване от една точка до друга, сочат данните от анкета, проведена това лято сред туристите.
Финансовият ресурс на проекта е в размер на 2 милиона евро, който е разпределен между всички 11 партньори. Времето за реализация е три години. Проектът се реализира от Програма "Интелигентна енергия- Европа".
Източник: в. "Стандарт"