За жилищния сектор 2023 г. се характеризира като успокояване на пазара след върховите му стойности през 2020 – 2021 г. Тенденцията започна още през 2022 г., когато ръстът на цените започна да се успокоява. Отчита се по-балансирано търсене с широко предлагане на различен тип жилищен продукт на пазара. Ценовите нива останаха доста стабилни почти без промяна. В някои сегменти, където пазарът е пренаситен, има възможност за корекция в цените в порядъка на 5-10%. Това заяви Явор Костов, управляващ партньор в Cushman&Wakefield Forton в предаването "В развитие“ по
Bloomberg TV Bulgaria.
Според Костов пазарът остава на тези нива, защото има стабилно търсене от страна на потребителя, като се наблюдава среден и средно висок сегмент. В този сегмент се търси подмяна на текущо жилище с по-добро и по-голямо, което е стабилен двигател на търсене на пазара.
"Пазарът се успокои от гледна точка на спекулации в жилищния сектор – това стопира повишаването на цените. Няма намаляване на цените, защото лихвите все още са ниски в сравнение с тези в Европа.“
Виждаме тенденция на плавно покачване на лихвените нива и в България. У нас търговските банки реагират много плавно и плахо, тъй като са доста ликвидни в левове и са позитивно настроени към жилищния пазар. Той е балансиран предвид, че има търсене във всички сектори. Нашите очаквания за годината са, че лихвите плавно ще се повишат нагоре, но тенденцията при централните банки в Централна и Западна Европа е за стопиране на растежа на лихвите, коментира Костов.
"В този смисъл плавното повишаване в България ще срещне плавното понижение в Централна и Западна Европа, като лихвените нива няма да минат 4%. Оставайки под 4%, те ще бъдат стимулиращи да продължи пазарът да се развива в умерена и спокойна среда.“
Във връзка с намалението в строителната активност през 2023 г. Костов посочи, че се дължи на по-прагматичния поглед на инвеститорите в жилищния сектор – дали да стартират проекти, тъй като тенденцията в момента е към по-мащабни проекти, които позволяват и тяхното фазиране.
По отношение на фокуса на инвеститорите Костов заяви, че тенденцията, която се наблюдава към по-мащабни жилищни проекти, осигурява цялостна по-добра жилищна среда. За търсенето на потребителите се затвърждава тенденцията към по-големи апартаменти и къщи, като се очаква тя да остане трайна на пазара. Основните рискове за сътресение на пазара според Костов са два – рязко повишение на лихвите и рязко повишение на незаетите хора в България, което да повлияе негативно и на търсенето, и на доходите на хората.
По отношение не цените на строителните материали Костов коментира, че се забелязва успокояване – дори връщане на част от строителните материали към предпандемичните стойности. Последните две-три години обаче, трудът се повиши, което води до по-голям строителен разход и конкуренция между вече изградени продукти на по-ниска стойност и новоизграждащи се на по-висока стойност – а това влияе на крайната наемна цена. И все пак не се очаква съществено повишение на разходите през тази година.