© БГНЕС | | Американската търговска камара в България, Германо-Българската индустриално-търговска камара, Българо-швейцарската търговска камара и Гръцкият Бизнес съвет в България се обединиха в подкрепа на бизнеса срещу въвеждането на данък "обществено здраве". Четирите организации заявиха безпокойството си по отношение на намерението на министър Петър Москов да въведе подобна мярка, която ще доведе до срив в индустриите, които заедно със съпътстващите ги бизнеси осигуряват трайна трудова заетост на хиляди в сектора "Храни и напитки".Според становище на четирите търговски камари, изпратено до всички институции, предлаганото въвеждане на данък "обществено здраве" няма пряка връзка със здравословното хранене и промяната на хранителните и двигателни навици на българското население. Готвените законодателни промени ще засегнат най-рисковата група в обществото - хората, за които разходите за храна и напитки представляват над 50% от разполагаемия доход и са най-чувствителни към цените на продукти в ниския ценови сегмент.
"Ще бъде ограничен свободният информиран избор на потребителите и те ще бъдат насочени административно към едни продукти за сметка на други, което е против нормалната пазарна логика.", заявяват още чуждестранните камари.
Търговските камари в България призоваха правителството да обмисли добре страничните въздействия от по-високото облагане, защото то ще разшири сивата икономика и ще увеличи разходите по прилагане и съобразяване с новите данъци.
Прилагаме пълния текст на изпратеното до всички институции писмо на Американската търговска камара в България, Германо-Българската индустриално-търговска камара, Българо-швейцарската търговска камара и Гръцкия Бизнес съвет в България.
Данък "обществено здраве" поставя под въпрос инвестиции в размер над 110 млн. лв. за тази и следващата година. Това стана ясно вчера по време на пресконференция с участието на синдикати, представители на индустрията, браншови организации и експерти. По време на форума беше подчертано, че законът върху храните ще удари най-уязвимите части на населението и ще направи бедните по-бедни и ще доведе до съкращаването на над 4300 работни места.
Синдикатите обявиха, че са в стачна готовност, в случай, че не се вземат под внимание аргументите на браншовите организации, търговските камари и експертите по темата. Незачитането на позицията на заинтересованите страни ще доведе до накърняване на интереса както на производителите и служителите в тях, но и на българските потребители.
"Прави се опит да се рекетира хранително-вкусовата промишленост в България, която ежедневно присъства на трапезата на българина", алармира Мариана Кукушева. Тя предупреди, че данък "Москов" ще бъде платен именно от българския народ.
|