Истински големите успехи се постигат от щастливи ученици. Това каза министърът на образованието и науката
Галин Цоков преди представянето на проучването на Организацията за сигурност и сътрудничество за социалните и емоционални умения (ОИСР) на 15-годишните ученици. По думите му темата за социално-емоционалните умения е ключова както в световен план, така и за България, съобщи МОН.
"Данните от изследването за социално-емоционалните умения следва да намерят отражение в политиката и практиката“, посочи министърът. По думите му става дума за политики в образованието, които да допринесат за развитие на социално-емоционалните умения, да се подобри допълнително нормативната уредба при необходимост, да се планират обучения за повишаване на уменията на педагогическите специалисти за развиване на социално-емоционалните умения в децата и учениците. Друга политика, според него, трябва да е насочена към изграждане на т.нар. "цялостно-училищен подход“, чрез който може ефективно да бъде изградена среда за култивиране на отношения и поведения в резултат на основните социо-емоционални компетентности, като емпатия, доверие, толерантност, саморегулиране, емоционален контрол, устойчивост на стрес, сътрудничество, съпричастност, доброволчество.
"В посока на подкрепа на учителите при осъществяване на дейността им с учениците е екипната работа между учителите и другите педагогически специалисти, която включва обсъждане на проблеми и обмяна на добри практики при работата им с децата и учениците“, посочи министър Цоков. Според него само така ще се повиши ефективността на педагогическите подходи - чрез осъществяване на супервизия и използване на подхода за групи за взаимопомощ и личен опит при разрешаване на различни казуси.
"Успехът на учениците не е задача само на учителите, а на цялото общество. Затова приветстваме формати като този, който е пример за сътрудничество между държавния сектор, международните организации, филантропските организации, гражданския и бизнес сектор. Форуми като днешния показват как трябва да работим заедно за успеха на всяко дете“, заяви министърът на образованието и науката. Той отбеляза още, че данните от международните изследвания са полезни за образованието и се надява оповестяването на доклада в България да е добър знак за промяна.
Глобалният доклад бе представен от Андреас Шлайхер, директор "Образование и умения“ в ОИСР, който специално благодари, че инициативата за изследването стартира от България. В него са взети предвид оценките на учениците по три предмета - математика, четивна грамотност и изкуства.
"Трябва поставим акцент върху уменията, които ни правят човеци, което не означава, че трябва да сме по-лоши в математиката“, каза д-р Шлайхер. Той добави, че в училище трябва да разбират какви са талантите на учениците. По думите му креативността и любопитството са в основата на развитието. Той отбеляза още, че е важно за успеха младите хора да са настоятелни, отговорни и да искат да са лидери.
Учениците с по-добри социално-емоционални умения като цяло получават по-добри оценки и се справят по-успешно с учебния материал. Успяват и мотивираните, и настоятелните. Любопитството и отговорността помагат за по-високи резултати, са част от изводите в проучването в различни държави. Установено е още, че толерантността и съчувствието, както и оптимизмът, също водят до по-добри резултати по математика.
Социално-емоционално умения подпомагат академичното развитие, помагат за справяне със стреса, за преодоляване на притеснения от изпитване, а също и за водене на здравословен начин на живот, отбеляза д-р Шлайхер. По думите му пропускането на закуската, както и липсата на зеленчуци и плодове в храненето, липсата на сън също влияят на успехите на учениците. Според него е необходимо укрепване на емоционалната устойчивост. Той определи като притеснителни данните, че 15-годишните ученици се справят по-зле от 10-годишните, в областта на любопитство и творческо начало. То става, защото училището не развива тези умения.
Събитието с изводите от проучването на ОИСР бе излъчено от София в над 20 държави, домакин на форума беше фондация "Цоцорков“, които организират и провеждането на изследването в страната ни. Форумът бе открит от вицепрезидента
Илияна Йотова.
Сред участниците са още д-р Стефани Джоунс, директор "Социално-емоционални умения" към университет "Харвард", д-р Алия А. Самюел, президент на института CASEL, САЩ, Йоахана Лаисаари, зам.-кмет по образованието на Хелзинки, Финландия, Шалейндра Шарма, съветник по образованието в Индия, Ракел Tейшейра, секретар по образованието от Бразилия и др. Очаква се в събитието, чрез онлайн връзка, да се включи и първата дама на Украйна Олена Зеленска.